Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezrobocie w dół

Maja Stankiewicz
Koniec lata przyniósł niewielką poprawę na rynku pracy w powiecie nakielskim. Liczba bezrobotnych spadła. Nie ma zgłoszeń o nowych zwolnieniach grupowych.

     Wczoraj w Powiatowym Urzędzie Pracy w Nakle podliczono miniony miesiąc. Wyniki nie są złe. Liczba bezrobotnych spadła w ciągu ostatniego miesiąca o 277 osób. W sumie bez pracy jest obecnie w pięciu gminach powiatu nakielskiego 10 tys. 377 osób. Od lipca z listy bezrobotnych skreślono 316 mieszkańców powiatu, którym udało się znaleźć pracę. Jak na możliwości lokalnego rynku nie jest to liczba mała.
     Szefowie PUP w Nakle są jednak ostrożni w hurra ocenach. - Raczej jest to sezonowy spadek, niż początek jakiejś trwałej poprawy sytuacji - ocenia na gorąco zastępca dyrektora PUP w Nakle Przemysław Ulatowski.
     Bez zwolnień
     
Oprócz mniejszej liczby zarejestrowanych optymizm budzi fakt, że kolejny miesiąc żaden z nakielskich pracodawców nie zgłosił zamiaru zwolnień grupowych. Nieco więcej osób odbiera też zasiłki dla bezrobotnych. W większości gmin powiatu nakielskiego liczba uprawnionych do świadczenia wzrosła od kilkudziesięciu do kilku osób.
     Gorzej jest z ofertami. - Nie przybywa ich - przyznają pracownicy PUP. W sierpniu pracodawcy złożyli bezrobotnym około 75 propozycji zatrudnienia, czyli mniej niż w lipcu. Oferowali pracę dla szwaczek, spawaczy, techników mechaników, płytkarzy. W jednej z firm potrzebny był dozorca. Pojawiają się jednak nowe możliwości zatrudnienia za granicą.
     W Anglii i Hiszpanii
     
Od ręki można dostać pracę w Anglii. Szukają tam m.in. wykwalifikowanych elektryków i mechaników. Warunkiem jest jednak dobra znajomość języka. Łatwiej wyjechać do Hiszpanii. W najbliższym czasie do tego kraju wyjedzie ponad 30- osobowa grupa mieszkańców powiatu nakielskiego. Będą tam oni pracować przy zbiorze owoców. Jak dowiedzieliśmy się w PUP - jest to w tym roku drugi taki wyjazd. Poprzednia grupa już wróciła - ponoć wszyscy byli zadowoleni z pracy.
     W gminach
     
Jak wynika z najnowszych obliczeń - koniec lata przyniósł największą poprawę na rynku pracy w Mroczy i Szubinie. Najmniej na korzyść zmieniło się w gminie Sadki. W PUP jest w tej chwili zarejestrowanych 2 tys. 401 mieszkańców stolicy powiatu (spadek o 13 osób) oraz 1508 mieszkańców podnakielskich wsi (spadek o 20 osób). W mieście Kcynia pracy poszukuje 569 osób (spadek o 9 osób) i 1171 mieszkańców kcyńskich wsi (spadek o 31 osób). W mieście Mrocza liczba bezrobotnych zmniejszyła się w ostatnich tygodniach o 29 osób i wynosi obecnie 649 zarejestrowanych.
     Jeszcze większy spadek odnotowano w mroteckich sołectwach - o 50 osób. Zajęcia poszukuje tu obecnie 732 bezrobotnych. W mieście Szubin spadek jest równie duży (50 osób mniej na listach PUP). Jeszcze więcej, bo aż o 57 bezrobotnych krótsze są statystyki dotyczące szubińskich sołectw. W ostatniej gminie powiatu Sadkach bezrobotnych jest 764. W porównaniu z lipcem liczba zarejestrowanych zmniejszyła się tu o 15 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska