Biedronki azjatyckie to prawdziwa plaga szkodników. Jesienią biedronki azjatyckie szukają schronienia, w którym będą mogły zapaść w stan hibernacji i przeczekać zimę. Najczęściej wybierają domy i mieszkania. Niestety, w przeciwieństwie do znanych nam biedronek, mogą być wręcz niebezpieczne. Biedronki azjatyckie gryzą! Kontakt z nimi może się skończyć poważnymi problemami skórnymi czy oddechowymi.

Biedronki azjatyckie - co to jest?

Biedronki azjatyckie, nazywana również arlekinami lub harlekinami, to inwazyjny gatunek chrząszcza z rodziny biedronek.

Czym biedronki azjatyckie różnią się od powszechnie występujących w Polsce biedronek? Prócz tego, że mają inny wygląd, podobnie jak mszyce i larwy wielu innych owadów zjadają ich jaja. Ale chyba najważniejsza różnica jest taka, że gryzą.

Biedronki azjatyckie wyróżnia przede wszystkim kolor - od żółtego przez odcienie pomarańczu i czerwieni po czarny. Ciało biedronki azjatyckiej jest owalne, wypukłe, o długości 5–8 mm, zbliżone wielkością do biedronki siedmiokropki. Liczba kropek od 0 do 23.

Uwaga! Biedronki azjatyckie gryzą!

Czytaj więcej: Biedronki azjatyckie atakują. To prawdziwa inwazja! Jak rozpoznać biedronki azjatyckie? Uwaga, gryzą!

Biedronki azjatyckie w domu - zwalczanie?

Jeśli zauważymy biedronki azjatyckie w domu, warto się ich pozbyć najszybciej, jak to możliwe. Biedronki azjatyckie są bowiem szkodliwe i gryzą!


Klimat w kraju się zmieni. Zagrożenie dla Polski i świata.

- Pchają się do mieszkań. Trzeba zamykać okna i drzwi. Nawet moskitiery nie stanowią dla nich bariery - alarmują nasi Czytelnicy z całego regionu. I na dowód przesyłają zdjęcia inwazji biedronek azjatyckich.

Uwaga! Zdjęcia dla osób o mocnych nerwach!

Rzeczywiście, biedronki azjatyckie to prawdziwa plaga! Ugryzienie biedronki azjatyckiej może wywoływać reakcje alergiczne (skórne i dróg oddechowych), a także ataki astmy oraz zapalenie spojówek. Prócz tego biedronki azjatyckie w momencie zagrożenia wydzielają żółtą substancję (hemolimfę), która ma nieprzyjemny zapach i pozostawia plamy, które bardzo ciężko usunąć.

Czy jest skuteczny sposób na biedronki azjatyckie? Sprawdziliśmy!

Zobacz skuteczne sposoby na zwalczanie biedronki azjatyckiej: