Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biziel wyleczy nowoczesnym sprzętem

(mp)
Dr Magdalena Żbikowska-Gotz prezentuje wykorzystanie cytometru przepływowego
Dr Magdalena Żbikowska-Gotz prezentuje wykorzystanie cytometru przepływowego fot. Andrzej Muszyński
Dobra wiadomość dla pacjentów! Kolejki na niektóre badania w bydgoskim "Bizielu" znacznie się skrócą. A wszystko dzięki nowoczesnej aparaturze medycznej, o którą wzbogaciła się placówka.

Specjalistyczny sprzęt wart ponad dwa miliony złotych sfinansowany został z pieniędzy Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Trzysta tysięcy złotych dołożyło też Ministerstwo Zdrowia.- Przygotowanie projektu było bardzo czasochłonne - przyznała szefowa "Biziela" - Wanda Korzycka-Wilińska. - Ale zakończyło się sukcesem.

I tak oddział neurochirurgii wzbogacił się o nowoczesny system nawigacji neurochirurgicznej. - Taki aparat mają tylko cztery ośrodki w kraju - chwali dr Andrzej Swincow, ordynator oddziału. - Urządzenie precyzyjnie lokalizuje patologiczne struktury w obrębie mózgu i kręgosłupa. Umożliwia wykonanie dokładnej i szybkiej diagnostyki chorych, a tym samym podjęcie właściwego leczenia pacjentów z krwiakami, guzami czy zwyrodnieniami centralnego układu nerwowego.

Jak podkreśla, "neurona-wigacja" pozwoli na prowadzenie mniej inwazyjnych zabiegów nie tylko w zakresie chirurgii, ale także otolaryngologii i ortopedii.
Sześć kardiotokografów (KTG) oraz ultrasonograf otrzymała katedra i klinika położnictwa.
- Kardiotokografia umożliwia monitorowanie akcji serca płodu - wyjaśniała dr Maria Maciejewska-Kaźmierczak, specjalista ginekologii i położnictwa. - Dzięki temu jesteśmy w stanie wcześnie wykryć zagrożenie życia dziecka.

Wykrywaniu wad płodu służy również cyfrowy aparat USG o ulepszonej technologii obrazowania. - Zapewnia on dokładną obserwację ruchów dziecka - tłumaczyła dr Maria Maciejewska-Kaźmierczak. - Obraz jest tak wyraźny, że można zobaczyć, czy maluszek jest bardziej podobny do mamy, czy do taty - dodała żartobliwie.

Nowoczesny cytometr przepływowy trafił do kliniki alergologii i chorób wewnętrznych. - Urządzenie to znacznie podnosi poziom diagnostyki immunologicznej - wskazywał prof. Zbigniew Bartuzi, kierownik kliniki. - A nadwrażliwość alergiczna dotyczy już blisko 40. procent populacji.
Jak zaznaczała dyrektor szpitala, zakupiony sprzęt nie tylko poprawi jakość świadczeń medycznych, zwiększy odsetek wyleczeń, ale także skróci czas oczekiwania na badania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska