Specjalistyczny sprzęt wart ponad dwa miliony złotych sfinansowany został z pieniędzy Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Trzysta tysięcy złotych dołożyło też Ministerstwo Zdrowia.- Przygotowanie projektu było bardzo czasochłonne - przyznała szefowa "Biziela" - Wanda Korzycka-Wilińska. - Ale zakończyło się sukcesem.
I tak oddział neurochirurgii wzbogacił się o nowoczesny system nawigacji neurochirurgicznej. - Taki aparat mają tylko cztery ośrodki w kraju - chwali dr Andrzej Swincow, ordynator oddziału. - Urządzenie precyzyjnie lokalizuje patologiczne struktury w obrębie mózgu i kręgosłupa. Umożliwia wykonanie dokładnej i szybkiej diagnostyki chorych, a tym samym podjęcie właściwego leczenia pacjentów z krwiakami, guzami czy zwyrodnieniami centralnego układu nerwowego.
Jak podkreśla, "neurona-wigacja" pozwoli na prowadzenie mniej inwazyjnych zabiegów nie tylko w zakresie chirurgii, ale także otolaryngologii i ortopedii.
Sześć kardiotokografów (KTG) oraz ultrasonograf otrzymała katedra i klinika położnictwa.
- Kardiotokografia umożliwia monitorowanie akcji serca płodu - wyjaśniała dr Maria Maciejewska-Kaźmierczak, specjalista ginekologii i położnictwa. - Dzięki temu jesteśmy w stanie wcześnie wykryć zagrożenie życia dziecka.
Wykrywaniu wad płodu służy również cyfrowy aparat USG o ulepszonej technologii obrazowania. - Zapewnia on dokładną obserwację ruchów dziecka - tłumaczyła dr Maria Maciejewska-Kaźmierczak. - Obraz jest tak wyraźny, że można zobaczyć, czy maluszek jest bardziej podobny do mamy, czy do taty - dodała żartobliwie.
Nowoczesny cytometr przepływowy trafił do kliniki alergologii i chorób wewnętrznych. - Urządzenie to znacznie podnosi poziom diagnostyki immunologicznej - wskazywał prof. Zbigniew Bartuzi, kierownik kliniki. - A nadwrażliwość alergiczna dotyczy już blisko 40. procent populacji.
Jak zaznaczała dyrektor szpitala, zakupiony sprzęt nie tylko poprawi jakość świadczeń medycznych, zwiększy odsetek wyleczeń, ale także skróci czas oczekiwania na badania.