
Profil można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Po weryfikacji zgłoszenia otrzymamy na wskazany numer telefonu lub adres poczty email kod elektroniczny. Będzie go można wykorzystać do końca marca 2022 roku. To jednorazowe świadczenie, którego nie można wymienić na gotówkę.

Bon turystyczny 500 plus możemy wydać u przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego, które będą zarejestrowane na liście Polskiej Organizacji Turystycznej. Ma się na niej znaleźć około 100 tysięcy podmiotów i lista będzie opublikowana w internecie.

Bonem będzie można płacić tylko za usługi turystyczne realizowane na terenie Polski i zarejestrowane w Polskiej Izbie Turystyki. W praktyce bonem turystycznym 500 plus możemy opłacić noclegi w hotelach, ośrodkach wypoczynkowych, gospodarstwach agroturystycznych, a także zorganizowane wczasy, kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży. Jak zaznaczono w ustawie "płatności dokonuje się za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane na rzecz dziecka".

W ustawie mowa o "usługach hotelarskich" i "imprezie turystycznej". Co oznaczają te terminy? Usługi hotelarskie to rzecz oczywista. Natomiast imprezą turystyczną jest: „połączenie co najmniej dwóch różnych rodzajów usług turystycznych na potrzeby tej samej podróży lub wakacji, które spełnia warunek, że zostały połączone przez jednego przedsiębiorcę na prośbę podróżnego lub zgodnie z jego wyborem przed zawarciem umowy obejmującej wszystkie te usługi”.