Potem następuje proces filtracji. Jednym z produktów utleniania związków żelaza i manganu jest ciepło. Można je znakomicie wykorzystać.
Ilości ciepła generowane w trakcie uzdatniania wody są tak niewielkie, że mogą być zaniedbywane, energia cieplna tracona, uchodząca w powietrze. Specjaliści z brodnickich "Wodociągów" uznali, że jednak nie warto tracić tego, co się tworzy, nawet przy okazji, jako produkt uboczny. Stąd decyzja o zastosowaniu pomp ciepła do ogrzewania budynków znajdujących się na terenie ujęcia wody i bazy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i kanalizacji przy ul. Ustronie. Co więcej - instalacja grzewcza obsługuje tez sąsiedni budynek w którym mieści się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. A wszystko to jedynie przy okazji uzyskania zbędnego ciepła. Jak się okazuje - do zagospodarowania.
W odróżnieniu od dość popularnych ostatnio instalacji wykorzystujących energię geotermalną, z nastawianiem wyłącznie na odbiór energii, nie występują tu problemy ze zwrotem wykorzystanej wody do gruntu. - Jest to sposób uzyskiwania taniej ekologicznie energii, gody polecenia wszędzie tam, gdzie wydobywa się wodę z tak zwanym celem ekologicznym - mówi Henryk Zdunkowski, szef brodnickich "Wodociągów".
Czytaj e-wydanie »