Jako wyraz pamięci i wdzięczności za dzieła Jego pontyfikatu, za wolną Polskę, za pomyślny rozwój miasta.
Był to najważniejszy punkt bogatego programu uroczystości z okazji nadania Brodnicy 710 lat temu praw miejskich. Był więc czas na festyny, zabawy, koncerty muzyczne, ale też na refleksję historyczną, na modlitwę, na uhonorowanie zacnych obywateli miasta. Wśród nich - pomysłodawców budowy pomnika. Jest on dziełem ludzkiej ofiarności, zaś jego twórca rzeźbiarz Robert Sobociński, artysta z Poznania, wyraził jedynie pragnienia ofiarodawców. Twórca pomnika był również obecny podczas jego poświęcenia i odsłonięcia.
Jan Paweł II, jak Chrystus, jak Piotr apostoł, naucza z łodzi. Cokołem pomnika jest bowiem stylizowana łódź. Postać Jana Pawła II jawi nam się z książką - zapewne ewangelią - w lewej ręce i prawą dłonią, uniesioną w geście błogosławieństwa.
- Błogosław miastu naszemu, mieszkańcom, wszystkim przejeżdżającym przez Brod-nicę, turystom i pielgrzymom - mówił Wacław Derlicki, burmistrz miasta.
Dzień wcześniej odbyło się w Brodnickim Domu Kultury spotkanie władz miasta, województwa i powiatu, przedstawicieli życia gospodarczego i kulturalnego, gości z partnerskich miast Strasburga i Kiejdan, duchowieństwa, podczas którego zaprezentowano dokonania miasta w okresie ostatniego dziesięciolecia.
Odznaczeniami państwowymi uhonorowano Katarzynę Bajeńską i Dorotę Bartnicką.
Natomiast medal "Primus inter Brodnicienses" (Pierwszy wśród brodniczan) - przyznany po raz pierwszy, a więc z legitymacją nr 1 i nr 2 - otrzymali Mirosława Barczewska i Jan Wojciechowski.
Spotkanie zakończył koncert galowy orkiestry filharmoników bydgoskich pod dyrekcją Marka Czekały.