Przypomnijmy, że od końca 2009 roku Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku przejął zawiadywanie obiema rzekami. Dlaczego tak się stało?
Wody obu rzek objęte są programem "Zarybianie polskich obszarów morskich" koordynowanym przez Instytut Rybactwa Śródlądowego. Na narybek i zarybianie idą spore dotacje z budżetu.
- PZW wziął udział w programie wpuszczając do rzek narybek finansowany także przez Instytut - wyjaśnia Jerzy Fijolek, szef brodnickich wędkarzy. - Okręg przedstawił go jednocześnie jako realizację części swoich zobowiązań wobec Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej. Zarząd uznał, że nie można tego traktować jako inwestycji wynikającej z umowy i odebrał nam łowiska.
Okręg i brodniccy wędkarze od kilkunastu lat uczestniczą w rządowym programie restytucji troci i łososi, dla których rzeka Drwęca jest jednym z najważniejszych siedlisk rozrodczych. Wspólnie z Instytutem Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie odtwarzają populację jesiotra ostronosego. Gatunki te są rybami migrującymi, stanowią szczególny przedmiot zainteresowania Komisji Unii Europejskiej. Program restytucji pochłonął wielomilionowe nakłady ze środków Skarbu Państwa, PZW, a także ogromny społeczny wysiłek wędkarzy. Zabrane obwody zarybiane były także ze składek wnoszonych przez wędkarzy.
Wędkarze nie zgadzali się z takim postawieniem sprawy. Pisali pisma i petycje do władz i premiera Donalda Tuska. Wystąpili także z pozwem do sądu i w końcu wygrali.
Prawomocny wyrok kończy sprawę. Wędkarze zrzeszeni w Okręgu Toruńskim PZW stali się ponownie rybackimi użytkownikami obwodów rybackich Wisły (nr 3 i 4) oraz . Drwęcy (nr 5).
- W chwili obecnej formalnego wyjaśnienia wymaga status połowów w Drwęcy, jako rezerwacie przyrody - dodaje prezes. - Zarząd okręgu podjął starania o dokonanie stosownych zapisów w odpowiednich dokumentach, które umożliwią wędkowanie na rzece. Procedura administracyjna z tym związana powinna zakończyć się w maju i amatorskie polowy z wędką w ręku, będą na naszej rzece dozwolone.
Na Drwęcy aktualnie obowiązuje czasowy zakaz wędkowania do 15 maja, związany z zarybieniami smoltami troci i łososi.
Czytaj e-wydanie »