Być może pracę znajdzie tutaj więcej osób, niż teraz zatrudnia producent piwa Gotyckie czy Rotmistrz.
W Grudziądzu dużo mówi się ostatnio o sytuacji w browarze przy ulicy Sikorskiego 35. Głównie w rodzinach pracowników spółki. Niektórzy już dostali wypowiedzenia.
Restauracja i sklep firmowy
W mieście krążą pogłoski, że wkrótce w tym miejscu powstanie restauracja i sklep firmowy. Ile w tym prawdy? - Spółka o nazwie Browar Grudziądz nie zniknie z rynku - informuje Zdzisław Saari, prezes firmy.
- Wiemy, jak przetrwać tę trudną sytuację. Chcemy zmienić profil działalności. Jednak ze względu na konkurencję nie mogę zdradzić szczegółów. Powiem tylko, że zostajemy w branży. Nie zaprzeczę, na razie są zwolnienia. Jednak, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, możemy przyjąć do pracy więcej osób niż było potrzebnych w browarze (50 zatrudnionych - red.).
Przypomnijmy, "Pomorska" jako pierwsza opisała problemy grudziądzkiego browaru. Pogrążyła go ulga akcyzowa, z której skorzystał na początku swojej działalności, czyli w 2003 roku.
Prawo mówi, że należy się ona browarom, które produkują rocznie mniej niż 20 tysięcy hektolitrów piwa. Ulga ma wspierać małe, rozwijające się browary, czyli takie, jak m.in. grudziądzki. Spółka skorzystała z obniżki i dzięki temu płaciła mniejszy podatek akcyzowy - 30 zamiast 40 groszy za butelkę.
Nie uporali się z zaległościami
Jednak w 2005 roku Urząd Celny w Toruniu uznał, że browarowi ulga się nie należy.
Nakazał firmie zapłacić 1,2 mln zł zaległego podatku akcyzowego za rok 2003 wraz z odsetkami.
W decyzji naczelnika Urzędu Celnego w Toruniu oparto się na interpretacji podatkowej, zgodnie z którą browar mógłby skorzystać z ulgi podatkowej w roku 2003 tylko wtedy, gdyby w poprzednim sprzedał chociaż butelkę piwa.
Tymczasem grudziądzki browar rozpoczął sprzedaż dopiero w styczniu 2003 roku.
Oprócz zaległego podatku akcyzowego na firmę spadły oczywiście także inne obciążenia, związane z prowadzeniem bieżącej działalności. Efekt? - Niestety, do dziś nie uporaliśmy się z zaległościami - podsumowuje Zdzisław Saari. - Teraz spróbujemy swoich sił w innym biznesie.
150-letnia tradycja!
Spółka Browar Grudziądz powstała w 2002 roku. Kupiła wtedy od bydgoskiego Kujawiaka majątek zamkniętego Kuntersztyna. Od stycznia 2003 roku rozpoczęła warzenie piwa i tym samym ożywiła browarniczą 150-letnią tradycję Grudziądza. Zaczęła produkować m.in.: Kujawskie Extra Strong, Kujawskie Mocne Premium, Kunter Export, Grudziądzkie Dobre Piwo, Rotmistrz Mocny, Rotmistrz Pils, Gotyckie Krzepkie, Gotyckie Classic Stout, Grudziądzkie Dobry Specjal, Hubal. Jego produkty były wielokrotnie nagradzane.
