- Brzoskwinie najlepiej rosną, gdy zima jest łagodna, wiosna ciepła, a lato słoneczne i długie – oceniają badacze z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. - Idealnym stanowiskiem pod sad brzoskwiniowy będzie teren położony wyżej niż tereny sąsiednie, czyli wzniesienia osłonięte od północnych wiatrów. Wszelkie nieckowate zagłębienia terenu i wąskie doliny rzek są mało przydatne pod sad, gdyż tworzą się tam zastoiska mrozowe.
Odczyn gleby pod sad brzoskwiniowy powinien być zbliżony do obojętnego (pH od 6,6 do 7,0). Najlepsze są gleby piaszczysto-gliniaste, lessowe i rędziny. Drzewa sadzi się w rozstawie 6 x 6 m lub 5 x 5 m.
Cięcie drzew powinno się wykonywać w okresie wegetacji. Eksperci ze Skierniewic nie polecają cięcia w okresie spoczynku i zwracają uwagę na to, jak ważne jest odpowiednie zagęszczenie korony. - Swobodny ruch powietrza i przenikanie promieni słonecznych w głąb korony są bardzo istotne w uprawie brzoskwini, wrażliwej na infekcje patogenów grzybowych i bakteryjnych – uczulają.
Takie choroby zagrażają brzoskwiniom w Polsce [lista]
Badacze ustalili, które choroby i jakie szkodniki są największym utrapieniem w uprawie brzoskwini w Polsce. O które chodzi? Sprawdźcie w naszej galerii.
