MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Brzoza. Wandale uszkodzili Pomnik Powstańców Wielkopolskich. Ucierpiała figura Chrystusa

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Pomnik Powstańców Wielkopolskich w podbydgoskiej Brzozie
Pomnik Powstańców Wielkopolskich w podbydgoskiej Brzozie Adam Lewandowski
Wandale targnęli się na Pomnik Powstańców Wielkopolskich w podbydgoskiej Brzozie. Figura Chrystusa straciła palce prawej dłoni, lewą także uszkodzono. Trwają poszukiwania sprawców.

Zobacz wideo: 116.rocznica urodzin Mariana Rejewskiego, pogromcy Enigmy z Bydgoszczy

Dewastacji pomnika dokonano w Brzozie tuż po Święcie Niepodległości. Mieszkańcy są oburzeni, bo monument nie tylko upamiętnia stoczoną tu bitwę, to także mogiła dla 12 powstańców wielkopolskich, którzy polegli podczas walk.

- Oni oddali swoje życie, żebyśmy my mogli cieszyć się wolnością. Dla nich jest to grób – podkreśla ks. Wojciech Szukalski, proboszcz parafii pw. NMP Królowej Polski w Brzozie.

Bitwa, w której zginęli powstańcy rozegrała się 20 stycznia 1919 roku. Poległo ich wtedy oraz zostało zamordowanych przez Niemców dziewiętnastu. Byli żołnierzami I pułku grenadierów kujawskich. Dwunastu pochowanych zostało na wzgórzu Kozak. Nad ich zbiorową mogiłą 27 maja 1923 roku stanął okazały pomnik - z figurą rannego powstańca u stóp Chrystusa i napisem: „Naszym bohaterom poległym w Brzozie w styczniu 1919".

Niemcy zburzyli pomnik w Brzozie

Pomnik nie przetrwał II wojny światowej. W roku 1940 Niemcy zrównali go z ziemią. Pozostały jedynie schody. Ale pamięć o powstańcach wielkopolskich wśród mieszkańców Brzozy przetrwała. W roku 1945, tuż po wyzwoleniu, nad mogiłą powstańców stanął krzyż brzozowy. Przetrwał do połowy lat 60. Wtedy to postawiono tu obelisk z tablicą pamiątkową, na której wyryte zostały nazwiska poległych powstańców.

To Cię może również zainteresować

Pamięć o bitwie i powstańcach wciąż jest żywa w Brzozie. Co roku organizowane są uroczystości rocznicowe. W roku 2001 Szkoła Podstawowa w Brzozie przyjęła imię Powstańców Wielkopolskich. Cztery lata później zawiązał się w Brzozie komitet odbudowy pomnika z roku 1923. Nie wszyscy wierzyli, że się uda, ale pomnik stanął.

Jak na starych fotografiach

Na podstawie starych fotografii i odkopanych fragmentów rozbitego przez Niemców pomnika powstał projekt. Został nieco odsunięty od szosy, by znalazło się miejsce na uroczystości patriotyczne. Fragment lasu przekazała kuria. Roboty rozpoczęto w październiku 2009 r. W czerwcu 2010 r. ekshumowano szczątki poległych powstańców, by je potem uroczyście pogrzebać. Zrekonstruowany monument odsłonięty został w Brzozie – z honorami wojskowymi - w styczniu 2012 r.

Zdążą przed rocznicą bitwy w Brzozie

Kolejna rocznica bitwy już w styczniu 2022 r. Uda się naprawić zniszczenia? Władze gminy zapewniają, że tak.

- Zostanie to wykonane, w ramach gwarancji, jeszcze do końca listopada – wyjaśnia Wojciech Oskwarek, wójt Nowej Wsi Wielkiej. Tymczasem policja prowadzi czynności, by ustalić sprawców dewastacji pomnika. - Wierzę, że się uda. Sprawę zgłosiliśmy w poniedziałek 15 listopada. Policja sprawdza m.in. monitoring przy galerii handlowej, a także przy nowym hostelu w Brzozie – informuje włodarz gminy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska