Budżet Kamienia na 2022 rok podzielił radnych. „Ton nadaje burmistrz, a nie my”

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Takie będą inwestycje w gminie Kamień w 2022 roku. Lista w galerii zdjęć >>>>>
Takie będą inwestycje w gminie Kamień w 2022 roku. Lista w galerii zdjęć >>>>>Sandra Szymańska
Udostępnij:
Przyszłoroczny plan finansowy gminy Kamień opiewa na 30,5 miliona złotych dochodów i o 4 miliony większe wydatki. Podczas sesji rady miejskiej kamieńscy radni najwięcej uwag mieli do planowanych inwestycji. Część z nich stwierdziła, że to burmistrz nadaje zadaniom kierunek, a nie oni. Budżet został przyjęty niejednogłośnie.

Budżet Kamienia na 2022 rok zakłada 4,1 mln zł deficytu. Planowane dochody kształtują się na poziomie 30,5 mln zł, z kolei wydatki opiewać będą na 34,6 mln zł. Deficyt w wysokości 4,1 mln zł zostanie pokryty przychodami pochodzącymi z zaciągniętych kredytów. Na inwestycje samorząd zamierza przeznaczyć 6,4 mln zł, czyli 18,5 procenta wszystkich wydatków. Z własnego budżetu przeznaczy 630 tysięcy złotych. To oznacza, że większość zadań, bo 5,7 miliona złotych, pokryją dofinansowania (niecałe1,6 miliona złotych) oraz kredyty i pożyczki (4,1miliona złotych). Na liście inwestycyjnej znalazło się 25 pozycji.

- Będziemy musieli włożyć dużo wysiłku, aby te wszystkie inwestycje zrealizować. To będzie trudne zadanie. Do naboru Polskiego Ładu złożyliśmy wnioski na ulicę Topolową, Matejki, Wyspiańskiego oraz ulicę Kusocińskiego i Długą, jednak te wnioski nie przeszły. Dlatego złożyliśmy je do wojewody – powiedział burmistrz Wojciech Głomski.

Inwestycje różnorodne

Najdroższym zadaniem będzie modernizacja parku przy ul. Sępoleńskiej w Kamieniu w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji za 2,7 miliona złotych. Samorząd pozyskał na to zadanie niecałe 2,5 miliona złotych funduszy z zewnątrz. Oprócz tej inwestycji gmina zamierza przebudować piętro posterunku policji na klub seniora, zmodernizować oczyszczalnię ścieków w Zamartem, zbudować system nawadniający na boisku piłkarskim LKS "Kamionka", zagospodarować otoczenia bloków na terenie byłego PGR w Dużej Cerkwicy, przebudować place zabaw, świetlicę wiejską w Jerzmionkach i wyposażyć tę w Radzimiu.

W planach są również inwestycje drogowe: przebudowa drogi w Dużej Cerkwicy, Małej Cerkwicy, na ul. Spokojnej w Dąbrówce, na odcinku od ulicy Polnej do Strzeleckiej w Kamieniu (wraz z oświetleniem) oraz chodników: na ulicy Sportowej w Kamieniu i w ramach udzielonej dotacji dla powiatu przy drogach powiatowych.

Kilka inwestycji jest dla strażaków. W budżecie zapisano projekt budowy remizy OSP w Małej Cerkwicy, termomodernizację budynku OSP w Kamieniu, zakup samochodu pożarniczego dla OSP Witkowo oraz dotację celową dla OSP Kamień na finansowanie zakupu samochodu pożarniczego typu średniego.

Na liście inwestycyjnej znalazły się również takie zadania jak: zakup samochodu osobowo-ciężarowego do 3,5t do transportu robotników gospodarczych urzędu miejskiego, montaż instalacji klimatyzacji w pomieszczeniach UM w Kamieniu, montaż paneli fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej, dotacja do zakupu pieców, a także wniesienie wkładu pieniężnego do Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kamieniu.

Szczegółowy wykaz inwestycji Kamienia na 2022 rok wraz z kosztami w galerii:

Głupio przed wyborcami

Przed głosowaniem nad uchwałą radni mieli dużo uwag do planowanych inwestycji. Już po raz kolejny zarzucili burmistrzowi brak komunikacji z radnymi i konsultowania decyzji.

- W tym budżecie nie ma nic na temat dróg, o które walczymy. Co roku słyszymy, że coś się pojawi, a tak naprawdę tego nie ma. Mam na myśli ulicę Topolową, Matejki, Kusocińskiego i Długą. To samo dotyczy chodników - stwierdził radny Sebastian Skaja. - Co do klubu seniora – mamy starzejące się społeczeństwo i życzę seniorom wiele atrakcji w mieście, jednak uważam, że lepiej byłoby zorganizować im dojazd do Kamienia ze wszystkich miejscowości niż budować „katakumby”. Posterunek policji, włączając już rok 2022, kosztował nas 2 mln zł. O żłobek zadręczam już trzy lata. Mieszkańcy Płocicza uważają, że niewykorzystane pomieszczenia w szkole, można zagospodarować właśnie na ten cel. Potrzeba tylko chęci o starania o pozyskanie pieniędzy. Niestety chęci nie ma. Przykro, że budżet nie jest z nami konsultowany, więc jestem na nie – dodał.

Burmistrz powtórzył to, co mówi zawsze – niech mieszkańcy, radni założą stowarzyszenie wzorem Sępólna. Podkreślił, że temat żłobka nie upadł.

- Chcemy spotkać się z panem, który jest organizatorem żłobka w Człuchowie i zainteresować go naszą gminą – oznajmił Wojciech Głomski.

Radny Eugeniusz Stryszyk stwierdził, że kolejny wóz ma trafić do OSP Witkowo (choć to pieniądze od z funduszu sołeckiego), a OSP Radzim nie ma żadnego.

Z kolei radny Bogdan Januszewski – stwierdził, że jest zadowolony z inwestycji, bo akurat będą realizowane w jego okręgu wyborczym – Dużej Cerkwicy i Radzimiu.

Dyskusję zgrabnie podsumował radny Jacek Kucharski.

- Budżet to zbiór różnych zadań, które jednym pasują, innym mniej. Ostatnio na komisji dowiedzieliśmy się, że ton i kierunek zadaniom nadaje burmistrz. Mój postulat byłyby taki, by, oprócz burmistrza, także rada nadawała ton i kierunek tym zadaniom. Niektórym zrobiło się przykro i głupio wobec swoich wyborców. Będzie to mój 11 budżet, nad którym będę głosował. Często porównywałem go do tortu. I w tym przypadku tego mojego kawałka - moich wyborców z okręgu – nie ma. Jest wiele inwestycji, którym kibicuję i chciałbym, by były zrealizowane, ale najważniejszych – ul. Długiej i Kusocińskiego nie ma. A to moje zobowiązanie wobec wyborców – skomentował.

Za takim kształtem budżetu głosowało 8 spośród 14 obecnych na sesji radnych (nieobecna Patrycja Delekta). Przeciwni byli Sebastian Skaja i Natalia Marciniak. Czterech radnych: Sabina Lubińska, Grzegorz Szymanowicz, Jacek Kucharski i Marek Betin wstrzymało się od głosu.

Takie będą inwestycje Kamienia Krajeńskiego w 2022 roku - zobacz w galerii zdjęć:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie