MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bulwar Filadelfijski w Toruniu zamknięty dla samochodów. To konieczne, bo przepisy są tu łamane na oczach prezydenta

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Od najbliższego weekendu na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu będą obowiązywać nowe zasady organizacji ruchu - czasowo zamykany będzie dla samochodów jego fragment
Od najbliższego weekendu na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu będą obowiązywać nowe zasady organizacji ruchu - czasowo zamykany będzie dla samochodów jego fragment Agnieszka Bielecka
W weekendy Bulwar Filadelfijski między Ślimakiem Getyńskim a ulicą Łazienną będzie dostępny tylko dla pieszych i rowerzystów. Ograniczenia dla samochodów pojawią się też w innych jego rejonach.

Zobacz koniecznie: Tak strzela policja w Kujawsko-Pomorskiem

od 12 lat

O konieczności zmian w organizacji ruchu i konieczności egzekwowania przepisów na przebudowanym Bulwarze Filadelfijskim piszemy w "Nowościach" od tygodni. O tym, że są niezbędne można było przekonać się podczas środowej (19 czerwca), organizowanej nad Wisłą konferencji prasowej prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego i jego współpracowników. Na jej zakończenie, gdy poinformowano o zmianach, na oczach prezydenta jezdnią na Bulwarze przejechał autokar na tablicach rejestracyjnych z powiatu poznańskiego. Mimo tego, że obszar nad Wisłą jest strefą zamieszania i stoją tu znaki zakazujące wjazdu takim pojazdom.

Tak będzie wyglądać organizacja ruchu na Bulwarze Filadelfijskim w weekendy w sezonie turystycznym
Tak będzie wyglądać organizacja ruchu na Bulwarze Filadelfijskim w weekendy w sezonie turystycznym Miejski Zarząd Dróg w Toruniu

Bulwar Filadelfijski w Toruniu: zamknięty dla samochodów w najbliższe weekendy

Wjeżdżające na Bulwar Filadelfijski mimo zakazu autokary wycieczkowe to jeden z wielu problemów w tej części Torunia. Innym - o czym szeroko pisaliśmy w "Nowościach" - było parkowanie samochodów na nowo urządzonych terenach zielonych, zwłaszcza w pobliżu hotelu Bulwar. Rozwiązaniem ma być czasowe zamykanie Bulwaru Filadelfijskiego dla ruchu kołowego.

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

- Będzie zamykany od piątku 21 czerwca, we wszystkie weekendy sezonu turystycznego - zapowiada prezydent Paweł Gulewski. - To niezbędne rozwiązanie. W weekendy na Bulwarze Filadelfijskim pojawiają się tysiące mieszkańców i turystów.

Bulwar Filadelfijski będzie zamykany dla samochodów w piątki od godziny 19 do godziny 21 w niedziele. Pojawią się dwa typu ograniczeń. Całkowicie dla samochodów zamknięty zostanie jego fragment między Ślimakiem Getyńskim a ulicą Łazienną. Dostępny on będzie tylko dla pieszych i rowerzystów. Wjazd samochodów będą blokować automatyczne, wysuwane z nawierzchni słupki. Są one przy skrzyżowaniach Bulwaru Filadelfijskiego ze Ślimakiem Getyńskim i ulicą Łazienną. W tych punktach będą też dodatkowe zabezpieczenia. Ponadto obowiązywać będzie zakaz skrętu w prawo z mostu drogowego im. marszałka Piłsudskiego w Ślimak Getyńskiego. Nie będzie obowiązywać jedynie samochodów dojeżdżających do hotelu Bulwar i Copernicus oraz do ulicy ks. Popiełuszki.

Ograniczenia będzie też obowiązywać na fragmencie Bulwaru Filadelfijskiego między Wolą Zamkową a ulicą Łazienną. Tu wjadą i dalej przez Bramę Mostową na starówkę dotrą tylko samochody służb miejskich, te z zezwoleniem wydanym przez Miejski Zarząd Dróg oraz mieszkańcy z abonamentem na parkowanie na starówce.

Te rozwiązania zostały przez władze miasta skonsultowane z lokalnym samorządem - Radą Okręgu Staromiejskie. Zapowiadają one szeroką akcję informacyjną o zmianach na Bulwarze Filadelfijskim i w jego pobliżu. Wykorzystane mają być do tego przede wszystkim internet i media społecznościowe. Pojawią się też drukowane ulotki. Przedsiębiorców prowadzących interesy na starówce ma o zmianach szczegółowo poinformować Biuro Toruńskiego Centrum Miasta.

Zmiany na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu: dodatkowe oznakowanie i kursy

W pobliżu Bulwaru oraz starówki, a także na niej, ma się pojawić dodatkowe oznakowanie. Informacja o zamknięciu dla samochodów ulicy nad samą Wisłą będzie także na moście.

Poprawiony ma być system naprowadzania kierowców na wolne miejsca parkingowe. Dotyczy to przede wszystkim tych wjeżdżających do centrum Torunia autokarami.

Nad sytuacją na Bulwarze weekendy mają czuwać dodatkowe patrole policji i Straży Miejskiej oraz specjalnie oddelegowany pracownik MZD.

- Najbliższy, pierwszy z tymi zmianami weekend, będzie oczywiście sprawdzianem nowych rozwiązań. Będziemy obserwować sytuację i miarę potrzeby wprowadzać korekty - mówi Rafał Pietrucień, wiceprezydenta Torunia.

Ważną zmianą będą korekty rozkłady jazdy tramwajów i autobusów MZK kursujących w otoczeniu starówki. Będą jeździć częściej w godzinach 16-21 w soboty oraz w godzinach 15-20 w niedziele. To oczywiście zachęta, by torunianie i turyści w podróżach do centrum miasta, a więc także ci kierujący się nad Wisłę, wykorzystywali komunikację miejską.

Zabezpieczenia ba Bulwarze Filadelfijskim: auta na trawniki nie wjadą

Na Bulwarze Filadelfijskim zaszły też inne zmiany. Kolejne są w planach. Między innymi zamontowano nad Wisłą dodatkowe kosze na śmieci. 20 kolejnych pojawi się tam wkrótce. Z oddziałem toruńskim Stowarzyszenia Architektów Polskich miasto konsultuje możliwość stworzenia dodatkowych zjazdów i podjazdów dla wózków. Powstać mają tzw. zatoczki techniczne dla pojazdów z dostawami do znajdujących się nad Wisła pawilonów oraz zacumowanych przy jej brzegu barkach. Także dla nich wytyczony zostanie od strony parkingu pod mostem wjazd i wyjazd na nadwiślańską promenadę.

A co z traktem pieszo-rowerowym na Bulwarze Filadelfijskim? Pisaliśmy kilkukrotnie, że udostępnienie go i dla pieszych i rowerzystów powoduje niebezpieczne sytuacje.

Polecamy: Dzieje się w Toruniu. Najlepsze zdjęcia fotoreporterów >>> TUTAJ <<<

- Szukamy rozwiązania tego problemu - podkreśla Ireneusz Makowski, dyrektor MZD. - Nie możemy traktu przeznaczyć tylko dla rowerzystów, gdyż znajduje się on w strefie zamieszkania. Z przepisów wynika, że pierwszeństwo w niej mają piesi.

Miasto zapewnia, że rozwiązany został problem parkowania samochodów na terenach zielonych. Niestety, wielu kierowców zachęcały do tego obniżone krawężniki przy i w pobliżu hotelu Bulwar. Wzdłuż jezdni biegnącej bezpośrednio przy hotelu nasadzono krzaki,

- To tzw. zieleń separacyjna, praktycznie uniemożliwia wjazd na trawniki - zauważa prezydent Gulewski.

Na innym fragmencie Bulwaru ustawiono z kolei tabliczki z informacją o zakazie wjazdu na tereny zielone.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Bulwar Filadelfijski w Toruniu zamknięty dla samochodów. To konieczne, bo przepisy są tu łamane na oczach prezydenta - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska