To niewątpliwie bardzo duży sukces ekipy profesora Jacka Kubicy, kierownika Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 w Bydgoszczy. Dotychczas niewielu polskim badaczom udało się zaistnieć w Agencji Reutera - jednej z najbardziej znanych i największych agencji prasowych na świecie.
Przeczytaj także:Mimo zakazu, bydgoskie lecznice nadal praktykują ostre dyżury
Bydgoski zespół znalazł się w niej dzięki badaniom nad statynami - lekami obniżającymi poziom cholesterolu we krwi. Oczywiście prace nad tymi farmaceutykami prowadzono już wcześniej na całym świecie. Ale w żadnej z nich nie udowodniono związku statyn z cukrzycą.
- Tymczasem my wykazaliśmy, że prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy zależy od dawki statyn - informuje profesor Jacek Kubica.
Z jednej strony preparaty te pomagają zatem pacjentom w obniżaniu poziomu cholesterolu, ale z drugiej - mogą im zaszkodzić. - Na razie nie wiadomo, czy szkodliwość ta dotyczy wszystkich grup pacjentów - mówi dalej profesor. - Niewątpliwie będzie to przedmiotem kolejnych badań.
Bydgoscy lekarze, analizując działanie statyn, zastosowali tak zwane badanie metaanalizy. Polega ono na połączeniu wyników wielu badań prowadzonych wcześniej w danym zakresie. - Mieliśmy dostęp do badań, którym poddano blisko 100 tysięcy pacjentów na całym świecie- wyjaśnia profesor Kubica.
Zebrany w ten sposób materiał został poddany szczegółowej analizie a następnie opublikowany w American Journal of Cardiology - amerykańskim dzienniku przeznaczonym dla specjalistów z dziedziny kardiologii. - Wyniki naszych badań ukazały się w nim kilka dni temu - precyzuje prof. Jacek Kubica. - Wkrótce potem zgłosiła się do nas Agencja Reutera.
Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!
Co dalej z wynikami uzyskanymi przez bydgoskich lekarzy? - Na pewno będą one podstawą do dalszych badań - odpowiada profesor. - Widzimy, co się dzieje po podaniu statyn, ale wciąż nie wiemy, dlaczego.
Jak wskazuje, trzeba więc będzie odpowiedzieć na mnóstwo pytań, między innymi to, jak podawać chorym statyny - w mniejszych, czy większych dawkach. Badacze muszą również sprawdzić, którym pacjentom leki obniżające poziom cholesterolu mogą zaszkodzić najbardziej.