Uroczyste obchody rocznicy 42. rocznicy Bydgoskiego Marca rozpoczęły się o godzinie 11.30 przy ulicy Dworcowej 87. Pod tablicą upamiętniającą strajk chłopski złożono wieńce, potem zabrani przemaszerowali do kościoła na pl. Wolności, gdzie o godz. 12.30 biskup Krzysztof Włodarczyk poprowadził uroczystą mszę św.
Solidarność wygrała, bo miała rację
Wiązanki kwiatów złożono też pod pomnikiem przy gmachu urzędu wojewódzkiego w Bydgoszczy przy ul. Jagiellońskiej 3. Jedną z nich przekazał prezydent Andrzej Duda. Przy pomniku przemawiał Jan Rulewski, uczestnik wydarzeń Bydgoskiego Marca:
- 42 lata temu skromna grupka, ale bogata w odważnych ludzi, podjęła walkę, żeby rozwiązać polskie sprawy. Wygraliśmy, bo mieliśmy rację.
Jan Kryger, zastępca przewodniczącego NSZZ „Solidarność” regionu bydgoskiego przypomniał: - W naszej ojczyźnie trwała nieustanna walka o wolność. Solidarność była zwieńczeniem wszystkich walk i nadzieją na przyszłość.
Tak wydarzenia sprzed 42 lat opisuje IPN: - Funkcjonariusze jednostek specjalnych MSW i MO w Bydgoszczy 19 marca 1981 roku siłą usunęli z sali obrad Wojewódzkiej Rady Narodowej delegację Solidarności, a następnie brutalnie pobili trzech delegatów: Jana Rulewskiego, przewodniczącego Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność”, Michała Bartoszcze i Mariusza Łabentowicza. Następnego dnia zawrzało w całej Bydgoszczy. W niemal wszystkich zakładach przeprowadzono dwugodzinny strajk ostrzegawczy. Fala strajkowa w każdej chwili mogła się rozlać na cały kraj. Rząd wysłał do Bydgoszczy specjalną komisję, która miała wyjaśnić sytuację i wykryć odpowiedzialnych za wydarzenia z 19 marca. 30 marca odbyły się rozmowy rządu ze związkowcami. Po kilku godzinach zawarto tak zwane „porozumienie warszawskie”. Władze zobowiązały się do wyjaśnienia wydarzeń w Bydgoszczy i ukarania winnych, ale przede wszystkim zgodziły się na rejestrację rolniczej Solidarności.
Walka o wolność na wystawie
Z okazji 42. rocznicy Bydgoskiego Marca Edyta Cisewska, naczelnik delegatury IPN w Bydgoszczy zaprosiła na wystawę przy urzędzie wojewódzkim pt. „Tu rodziła się zielona Solidarność”. Przedstawia ona walkę mieszkańców wsi o prawo do swobodnego władania ziemią, o zrównanie praw gospodarstw indywidualnych z gospodarstwami uprzemysłowionymi i walkę o powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych.
Ostatnim elementem obchodów 42. rocznicy Bydgoskiego Marca było wręczenie odznaczeń państwowych. Uroczystość odbyła się w gmachu urzędu wojewódzkiego w Bydgoszczy.
Organizatorami obchodów 42. rocznicy Bydgoskiego Marca byli: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Regionu Bydgoskiego Leszek Walczak, Przewodniczący Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność” Wojciech Mojzesowicz i Naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy Edyta Cisewska.
