Bydgoski Marzec. Złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą strajk chłopski w Bydgoszczy [zdjęcia]

19 marca, w 42. rocznicę Bydgoskiego Marca, złożono kwiaty pod tablicą (przy ul. Dworcowej 87  w Bydgoszczy) upamiętniającą strajk chłopski. M.in. przedstawiciele Solidarności RI wspominali wydarzenia z 1981 r., które zapoczątkowały zmiany.  -Komunistyczna władza musiała się ugiąć - mówili. Liczne delegacje złożyły kwiaty. Byli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, posłowie i senatorowie, ale najliczniejsze były delegacje środowisk rolniczych. Bo od strajku chłopskiego wszystko się zaczęło! Wojciech Mojzesowicz, przewodniczący Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność”, były minister rolnictwa zauważył, że i dziś rolnicy mają problemy, bo sytuacja na rynku jest trudna. - Ale najważniejsza jest Polska! - podkreślił.
19 marca, w 42. rocznicę Bydgoskiego Marca, złożono kwiaty pod tablicą (przy ul. Dworcowej 87 w Bydgoszczy) upamiętniającą strajk chłopski. M.in. przedstawiciele Solidarności RI wspominali wydarzenia z 1981 r., które zapoczątkowały zmiany. -Komunistyczna władza musiała się ugiąć - mówili. Liczne delegacje złożyły kwiaty. Byli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, posłowie i senatorowie, ale najliczniejsze były delegacje środowisk rolniczych. Bo od strajku chłopskiego wszystko się zaczęło! Wojciech Mojzesowicz, przewodniczący Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność”, były minister rolnictwa zauważył, że i dziś rolnicy mają problemy, bo sytuacja na rynku jest trudna. - Ale najważniejsza jest Polska! - podkreślił. Lucyna Talaśka-Klich
19 marca, w 42. rocznicę Bydgoskiego Marca, złożono kwiaty pod tablicą (przy ul. Dworcowej 87 w Bydgoszczy) upamiętniającą strajk chłopski. M. in. przedstawiciele Solidarności RI wspominali wydarzenia z 1981 r., które zapoczątkowały zmiany. - Komunistyczna władza musiała się ugiąć - mówili. Liczne delegacje złożyły kwiaty. Byli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, posłowie i senatorowie, ale najliczniejsze były delegacje środowisk rolniczych. Bo od strajku chłopskiego wszystko się zaczęło! Wojciech Mojzesowicz, przewodniczący Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność”, były minister rolnictwa zauważył, że i dziś rolnicy mają problemy, bo sytuacja na rynku jest trudna. - Ale najważniejsza jest Polska! - podkreślił.

Uroczyste obchody rocznicy 42. rocznicy Bydgoskiego Marca rozpoczęły się o godzinie 11.30 przy ulicy Dworcowej 87. Pod tablicą upamiętniającą strajk chłopski złożono wieńce, potem zabrani przemaszerowali do kościoła na pl. Wolności, gdzie o godz. 12.30 biskup Krzysztof Włodarczyk poprowadził uroczystą mszę św.

Solidarność wygrała, bo miała rację

Wiązanki kwiatów złożono też pod pomnikiem przy gmachu urzędu wojewódzkiego w Bydgoszczy przy ul. Jagiellońskiej 3. Jedną z nich przekazał prezydent Andrzej Duda. Przy pomniku przemawiał Jan Rulewski, uczestnik wydarzeń Bydgoskiego Marca:

- 42 lata temu skromna grupka, ale bogata w odważnych ludzi, podjęła walkę, żeby rozwiązać polskie sprawy. Wygraliśmy, bo mieliśmy rację.

Jan Kryger, zastępca przewodniczącego NSZZ „Solidarność” regionu bydgoskiego przypomniał: - W naszej ojczyźnie trwała nieustanna walka o wolność. Solidarność była zwieńczeniem wszystkich walk i nadzieją na przyszłość.

Tak wydarzenia sprzed 42 lat opisuje IPN: - Funkcjonariusze jednostek specjalnych MSW i MO w Bydgoszczy 19 marca 1981 roku siłą usunęli z sali obrad Wojewódzkiej Rady Narodowej delegację Solidarności, a następnie brutalnie pobili trzech delegatów: Jana Rulewskiego, przewodniczącego Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność”, Michała Bartoszcze i Mariusza Łabentowicza. Następnego dnia zawrzało w całej Bydgoszczy. W niemal wszystkich zakładach przeprowadzono dwugodzinny strajk ostrzegawczy. Fala strajkowa w każdej chwili mogła się rozlać na cały kraj. Rząd wysłał do Bydgoszczy specjalną komisję, która miała wyjaśnić sytuację i wykryć odpowiedzialnych za wydarzenia z 19 marca. 30 marca odbyły się rozmowy rządu ze związkowcami. Po kilku godzinach zawarto tak zwane „porozumienie warszawskie”. Władze zobowiązały się do wyjaśnienia wydarzeń w Bydgoszczy i ukarania winnych, ale przede wszystkim zgodziły się na rejestrację rolniczej Solidarności.

Walka o wolność na wystawie

Z okazji 42. rocznicy Bydgoskiego Marca Edyta Cisewska, naczelnik delegatury IPN w Bydgoszczy zaprosiła na wystawę przy urzędzie wojewódzkim pt. „Tu rodziła się zielona Solidarność”. Przedstawia ona walkę mieszkańców wsi o prawo do swobodnego władania ziemią, o zrównanie praw gospodarstw indywidualnych z gospodarstwami uprzemysłowionymi i walkę o powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych.

Ostatnim elementem obchodów 42. rocznicy Bydgoskiego Marca było wręczenie odznaczeń państwowych. Uroczystość odbyła się w gmachu urzędu wojewódzkiego w Bydgoszczy.

Organizatorami obchodów 42. rocznicy Bydgoskiego Marca byli: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Regionu Bydgoskiego Leszek Walczak, Przewodniczący Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność” Wojciech Mojzesowicz i Naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy Edyta Cisewska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Chińskie "superkrowy" zmienią oblicze rolnictwa?

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie