Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoski Nitro-Chem podwaja produkcję. Zaczął wytwarzać amunicję do haubic

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
W czerwcu 2023 roku Agencja Uzbrojenia podpisała z konsorcjum PGZ – Amunicja kontrakt ramowy na dostawę dla Wojska Polskiego amunicji artyleryjskiej o kalibrze 155 mm. Na zdjęciu produkcja bomb do samolotów F-16
W czerwcu 2023 roku Agencja Uzbrojenia podpisała z konsorcjum PGZ – Amunicja kontrakt ramowy na dostawę dla Wojska Polskiego amunicji artyleryjskiej o kalibrze 155 mm. Na zdjęciu produkcja bomb do samolotów F-16 Tomasz Czachorowski/zdjęcie ilustracyjne
Bydgoskie zakłady Nitro-Chem zaczynają produkcję pocisków do haubic używanych przez europejskie armie. Firma pracuje 24 godziny na dobę!

Dowództwo Zamówień US Army z Rock Island w Illinois oraz Picatinny Arsenal w New Jersey poinformowały o podpisaniu szeregu umów o łącznej wartości 6,5 mld zł z 9 spółkami z 4 państw, w tym z wchodzącymi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Zakładami Chemicznymi Nitro-Chem z Bydgoszczy, na wieloletnią produkcję 155-mm amunicji artyleryjskiej.

Nowa instalacja

Nitro-Chem finalizuje budowę instalacji elaboracji dla amunicji artyleryjskiej, co pozwoli podwoić produkcję. Władze Nitro-Chem zapowiadają dalsze inwestycje mające zwiększyć możliwości produkcyjne.

W czerwcu 2023 roku Agencja Uzbrojenia podpisała z konsorcjum PGZ – Amunicja kontrakt ramowy na dostawę dla Wojska Polskiego amunicji artyleryjskiej o kalibrze 155 mm. W skład konsorcjum wchodzi pięć spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej: Zakłady Metalowe Dezamet, Mesko, Zakłady Chemiczne „Nitro-Chem”, Zakład Produkcji Specjalnej Gamrat oraz Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne Belma.

Agencja Uzbrojenia poinformowała, że zawarła umowę wykonawczą w tej sprawie.

Już od 2024 roku polscy artylerzyści, w ramach podpisanej dziś pierwszej umowy wykonawczej z polskim przemysłem, będą otrzymywać setki tysięcy sztuk amunicji kalibru 155 mm – zakomunikowała Agencja w mediach społecznościowych.

300 tysięcy pocisków

Zgodnie z kontraktem konsorcjum PGZ – Amunicja dostarczy w latach 2024–2029 blisko 300 tys. pocisków o kalibrze 155 mm. Ten rodzaj amunicji wykorzystywany jest m.in. w niemieckich, francuskich i słowackich haubicach... No i w polskich Krabach.

Ze względu zarówno na wartość umowy – 10 mld zł, jak i liczbę pocisków, która ma w jej wyniku trafić do wojskowych magazynów, jest to rekordowy kontrakt amunicyjny Wojska Polskiego po 1989 roku.

– Domena amunicyjna Polskiej Grupy Zbrojeniowej to największy i sprawdzony krajowy dostawca amunicji i środków bojowych dla Wojska Polskiego. Dzięki poczynionym w ostatnim okresie inwestycjom w infrastrukturę, linie produkcyjne oraz wzrostowi zatrudnienia potrafiliśmy znacząco zwiększyć nasze moce produkcyjne. Jest to nasza odpowiedź na potrzeby rynku amunicyjnego, zgłaszane zarówno ze strony polskiej armii, jak i kontrahentów zagranicznych. Od momentu wybuchu wojny na Ukrainie wzrosło nagle zapotrzebowanie na amunicję, zwłaszcza artyleryjską. Dzięki naszym działaniom możemy temu zapotrzebowaniu sprostać - mówi Sebastian Chwałek, prezes zarządu PGZ.

Przedstawiciele Agencji Uzbrojenia podkreślają, że zarówno umowa ramowa z czerwca, jak i dzisiejsza umowa wykonawcza to konsekwencje uchwały Rady Ministrów z 29 marca 2023 r. w sprawie tworzenia zapasów amunicji wielkokalibrowej oraz ustanowienia i utrzymania zdolności produkcyjnych krajowego przemysłu zbrojeniowego.

Spółka w regionie budzi kontrowersje z uwagi na konflikt dotyczący zrzucania ścieków po produkcji trotylu. W tym roku oddano do użytkowania urządzenie do filtrowania ścieków z instalacji produkcyjnej TNT, które zmniejsza ilości zawiesiny i zanieczyszczeń organicznych w ściekach przemysłowych kierowanych do zakładowej podczyszczalni ścieków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bydgoski Nitro-Chem podwaja produkcję. Zaczął wytwarzać amunicję do haubic - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska