Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoski WORD wie, co zrobić, by dzieci nie ginęły na drogach

mc
Każdego roku na ulicach Bydgoszczy i okolic dochodzi do kilkudziesięciu wypadków z udziałem nieletnich. Jeszcze dwa lata temu takich zdarzeń było dwa razy więcej.
Każdego roku na ulicach Bydgoszczy i okolic dochodzi do kilkudziesięciu wypadków z udziałem nieletnich. Jeszcze dwa lata temu takich zdarzeń było dwa razy więcej. fot. sxc.hu
Przez dwa lata na drogach Bydgoszczy zginęło pięcioro dzieci. By takich tragedii było mniej, bydgoski WORD zamierza budować specjalne sale komunikacyjne dla uczniów.

Więcej informacji z Bydgoszczy na stronie

Więcej informacji z Bydgoszczy na stronie www.pomorska.pl/bydgoszcz

W 2010 i 2009 roku w wypadkach w Bydgoszczy zostało poszkodowanych 149 dzieci.

Jest trochę bezpieczniej
Pięć spośród wymienionych wypadków było śmiertelnych.

- W 2007 i 2008 roku na drogach Bydgoszczy i powiatu bydgoskiego łącznie w wypadkach było poszkodowanych 258 nieletnich - wylicza Maciej Osiński, z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji. - Spośród tych poszkodowanych, dziesięć ofiar było śmiertelnych.

Zmniejszenie liczby wypadków to zasługa informowania dzieci i rodziców o tym, jak unikać zagrożeń na drodze. Jest o tym przekonany Tadeusz Kondrusiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego: - Specjalne spotkania informacyjne organizujemy już dla przedszkolaków.

Sąd w Bydgoszczy zbada dowody w sprawie śmierci 12-letniego Mateusza Pyskira. Chłopiec zmarł po potrąceniu przez bmw

Rozmowa lepsza niż ulotka

W ośrodku mogą się również bezpłatnie szkolić nauczyciele. - Ich roli w uświadamianiu, jak ważne jest zachowanie ostrożności na drodze, nie sposób przecenić - dodaje Kondrusiewicz.

Dyrektor WORD-u zaznacza, że dzięki kontaktom z nauczycielami można dotrzeć do rodziców: - Informacje przekazywane opiekunom na wywiadówkach dają lepszy efekt, niż drukowanie ulotek i broszur.

Podczas spotkań w szkołach uczniowie dostają opaski, nalepki i kamizelki odblaskowe. Kondrusiewicz przyznaje, że WORD rozdał już tysiące tego typu gadżetów.

W klasie, jak na drodze

- W ubiegłym roku na poprawę bezpieczeństwa na drogach wydaliśmy 1,1 mln zł - tłumaczy dyrektor ośrodka ruchu. - Większość pieniędzy poszła na budowę miasteczek komunikacyjnych przy szkołach. W Bydgoszczy jest ich już pięć - dodaje.

Na tym nie koniec. WORD finansuje pionierski projekt, który ma dodatkowo poprawić bezpieczeństwo na drogach.

- W szkołach powiatu bydgoskiego powstały już trzy sale komunikacyjne, między innymi w Solcu Kujawskim - mówi Kondrusiewicz. - To wydzielone pomieszczenia przystosowane do zajęć na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dzięki nim uczniowie mogą przyswajać sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drogach przez cały rok. A nie tylko wtedy, gdy pogoda pozwala na zajęcia w miasteczkach komunikacyjnych. Wciąż zachęcamy do tego pomysłu bydgoskich nauczycieli.

Udostępnij

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska