W Bydgoszczy funkcjonują trzy mini tężnie, które powstały dzięki głosom mieszkańców w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim.
- na Wyżynach (ul. Modrakowa),
- w Fordonie (ul. Hallera),
- na Osowej Górze (ul. Wielorybia).
W tegorocznym sezonie miały zostać uruchomione 1 kwietnia. Tak się jednak nie stało, co zaczęli komentować mieszkańcy. Na fordońskich forach internetowych pojawiły się pytania o solankę przy Hallera, a do naszej redakcji napisali mieszkańcy Wyżyn.
- Przechodzę obok tężni na Wyżynach kilka razy dziennie. Czytałem, że miała być uruchomiona 1 kwietnia. I co? Skończyło się na obietnicach, bo tężnia jest sucha. Ponadto, jej dach wygina się. Czy ktoś robił przegląd tego obiektu? Tężnie w naszym mieście mają sporo zwolenników, więc warto dbać o te obiekty i cieszyć się z działających i sprawnych techniczne tężni - napisał nasz Czytelnik.
Zwróciliśmy się do ratusza z pytaniem o opóźnienie w uruchomieniu tężni.
- Zgodnie z zawartą umową na utrzymanie tężni, wykonawca powinien uruchomić je 1 kwietnia. Przed uruchomieniem był zobowiązany do przeprowadzenia konserwacji elementów drewnianych (m.in. malowanie impregnatem), co w związku z występującymi warunkami atmosferycznymi (opadami deszczu i niskimi temperaturami w nocy) było niemożliwe wcześniej. Te prace się zakończyły. Tężnie są uruchamiane dzisiaj (24 kwietnia - red.) - odpowiedziało nam Biuro Prasowe Urzędu Miasta Bydgoszczy.
Trzy istniejące mini tężnie są podświetlane po zmroku, mają prawie 12 metrów długości i niemal 4 metry wysokości. Konstrukcje zostały wykonane z drewna sosnowego. Po gałązkach tarniny skrapla się solanka. Mini tężnie solankowe wspomagają nawilżenie śluzówki i mają na celu profilaktykę nieżytu górnych dróg oddechowych. Inhalacje z solanki pozwalają także lepiej znosić stres i niwelować ogólne wyczerpanie. Zgodnie z regulaminem osoby, które mają ostre stany zapaleń dróg oddechowych, chorują na nadczynność tarczycy, mają uczulenie na jod i niskie ciśnienie nie powinny korzystać z zabiegów inhalacyjnych w mini tężniach.
Kolejne tężnie powstają w Myślęcinku na polanie Różopole oraz w Starym Fordonie przy ul. Targowisko.
