Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgostiana w zasobie Narodowego Archiwum Cyfrowego

oprac. (has)
Lata 30. Tydzień Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej w Bydgoszczy (pod tą nazwą organizacja istniała od 1928 r.; Zarząd Główny LOPiP finansował Cywilną Szkołę Mechaników Lotniczych, którą powołano w 1926 r. przy PaństwowejPrzemysłowej przy ul. św. Trójcy). Na zdjęciu widzimy zaprzęg konny z makietą dużej maski przeciwgazowej w pochodzie na moście Teatralnym. Po prawej szyld "Ogrodu Teatralnego", którego właścicielem był Zygmunt Ciupek (w jego rękach od 1926 r. była również restauracja "Bristol"; bogato ilustrowaną historię Z. Ciupka i jego żony Marii, autorstwa red. Jolanty Zielaznej, publikowaliśmy w lipcu 2008 r.).
Lata 30. Tydzień Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej w Bydgoszczy (pod tą nazwą organizacja istniała od 1928 r.; Zarząd Główny LOPiP finansował Cywilną Szkołę Mechaników Lotniczych, którą powołano w 1926 r. przy PaństwowejPrzemysłowej przy ul. św. Trójcy). Na zdjęciu widzimy zaprzęg konny z makietą dużej maski przeciwgazowej w pochodzie na moście Teatralnym. Po prawej szyld "Ogrodu Teatralnego", którego właścicielem był Zygmunt Ciupek (w jego rękach od 1926 r. była również restauracja "Bristol"; bogato ilustrowaną historię Z. Ciupka i jego żony Marii, autorstwa red. Jolanty Zielaznej, publikowaliśmy w lipcu 2008 r.). Fotografie z zasobu Narodowego Archiwum Cyfrowego
Leon Barciszewski z koszem pełnym słodyczy u sędziwej bydgoszczanki i grupa dzieci z przedszkola prowadzonego przez Stowarzyszenie Rodziny Wojskowej.

Na rogu Dworcowej i Gdańskiej nieistniejąca już wysepka tramwajowa oraz dwaj policjanci. Również na Gdańskiej sklep Józefa Pilaczyńskiego i kiosk należący do krakowskiego koncernu prasowego, który w latach 1910-1939 wydawał słynny na całą Polskę Ilustrowany Kurier Codzienny.

W dzisiejszym "Albumie" oglądają Państwo dziewięć unikatowych fotografii ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego w Warszawie.

Dzięki uprzejmości NAC zamieszczamy kilka nieznanych bydgoskich zdjęć z lat międzywojennych (kto ma dostęp do internetu bez trudu odnajdzie te i wiele innych fotografii na stronach NAC; wystarczy wpisać adres: www.nac.gov.pl, a w wyszukiwarkę słowo "Bydgoszcz").

Odpowiedź na postęp
Na początek słów kilka o instytucji, która posiada w swoich zbiorach takie cymelia.
W informacji przesłanej nam przez p. Martę Niewiadomską-Guentzel, głównego specjalistę ds. promocji i nowych mediów w NAC czytamy:

"8 marca 2008 roku minister kultury i dziedzictwa narodowego, działając na wniosek naczelnego dyrektora Archiwów Państwowych, przekształcił utworzone w 1955 roku Archiwum Dokumentacji Mechanicznej w Narodowe Archiwum Cyfrowe (NAC).
Narodowe Archiwum Cyfrowe jest centralnym archiwum państwowym, a jego powstanie jest odpowiedzią na postęp, który dokonał się w technologii zapisu, przechowywania i udostępniania danych.

Dyrektorem NAC jest dr Nikodem Bończa Tomaszewski".

W zasobie miliony fotografii
W zbiorach NAC znajduje się prawie 14 mln fotografii (w tym najstarsze ferrotypy i dagerotypy), około 30 tysięcy nagrań dźwiękowych oraz prawie 2,5 tysiąca filmów. Są wśród nich m.in.: archiwum fotograficzne Ilustrowanego Kuriera Codziennego (1910-1939), Centralnej Agencji Fotograficznej (1944- 1990), Wydawnictwa Prasowego Kraków-Warszawa (1939- 1945), Instytutu Józefa Piłsudskiego (1914-1939), Archiwum Fotograficzne Edwarda Hartwiga, archiwum (nagrania, zdjęcia oraz dokumenty) Sekcji Polskiej Radia Wolna Europa, filmy wytwórni "Czołówka", Wytwórni "Sportfilm", "Interpress" oraz niemieckie kroniki z okresu II wojny światowej.

Narodowe Archiwum Cyfrowe na swojej stronie internetowej (zakładka: "Zbiory NAC on-line") udostępniło ponad 100 tysięcy zdigitalizowanych fotografii. Jest to bogata ilustracja przede wszystkim okresu II Rzeczpospolitej oraz okresu II wojny światowej.

Zbiory NAC ukazują zarówno wydarzenia i ważne postacie polityczne (w tym posłów i senatorów), jak i społeczno-gospodarczy koloryt ówczesnej polski. Wiele interesujących zdjęć dotyczy także czasów II wojny światowej, a także okresu PRL.

Podstawowe zadania NAC
- archiwizacja materiałów cyfrowych, w tym "dokumentu elektronicznego"
- archiwizacja zdjęć, nagrań dźwiękowych i filmów
- digitalizacja tradycyjnych materiałów archiwalnych
- udostępnianie cyfrowych informacji i materiałów archiwalnych, także on-line

Jak się dowiadujemy, Narodowe Archiwum Cyfrowe buduje system, który pozwoli opracowywać i udostępniać w internecie informacje o zbiorach znajdujących się w archiwach na terenie całego kraju oraz udostępniać je w sieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska