Bydgoska Lokalna Organizacja Turystyczna, firma analiz marketingowych Green House oraz działająca w Bydgoszczy Pracownia Kultury Współczesnej zapraszają dziś na debatę. Dyskusja "Bydgoszcz - miasto kreatywne?" będzie pierwszą z cyklu poświęconego naszemu miastu. Odbędzie się ona w hotelu City w godz. od 18 do 21.
O co chodzi?
Na spotkanie nie zostały zaproszone żadne lokalne gwiazdy polityki, kultury, biznesu.
- Bo chcemy, żeby wypowiedzieli się bydgoszczanie - wyjaśnia Karol Zamojski, założyciel Pracowni Kultury Współczesnej, filozof. - Pani ze sklepu, uczeń, studentka, każdy, kto ma jakąś wizję miasta w którym mieszka i związane z nim marzenia, plany.
Organizatorom debaty zależy bowiem na tym, by zatrzymać artystów w mieście, a z drugiej strony zachęcić poważnych inwestorów i przedsiębiorców do otwierania swoich biznesów w Bydgoszczy. Tylko jak tego dokonać?
- O tym właśnie chcemy po debatować. Mam spore doświadczenie w organizowaniu podobnych imprez w Bydgoszczy. Stąd wiem, że rzadko przychodzi więcej zainteresowanych niż garstka znajomych, znajomych kolegów. Dlatego dzisiejsze spotkanie będzie pierwszym z wielu - zaznacza.
Zamojski planuje co miesiąc spotykać się z bydgoszczanami w różnych przestrzeniach publicznych.
- Poza tym, dzisiejsze wypowiedzi uczestników nagramy na dyktafonie. Zbierzemy je i poprosimy, by każdy wypowiadający swoją opinię przedstawił się i powiedział kilka słów o sobie. W najbliższym czasie kolejnym etapem naszej akcji będzie stworzenie strony internetowej dotyczącej kreatywności w Bydgoszczy. Na niej znajdą się relacje i wypowiedzi uczestników comiesięcznych debat - tłumaczy Zamojski.
W naszym mieście prawie zupełnie nie jest poruszany temat równości, mniejszości, gender (płeć kulturowa).
- Co więcej bez tej wiedzy nie będziemy tolerancyjni, otwarci na inność osób obok nas. Bez tego nie da się tworzyć - podkreśla Zamojski. I dlatego Pracownia Kultury Współczesnej co jakiś czas współorganizuje spotkania z myślicielami, feministkami, przedstawicielami mniejszości seksualnych, którzy opowiadają o swojej sytuacji, o sobie, swoich prawach a raczej tych praw braku.
- W najbliższym czasie zorganizujemy cykl filmów o tematyce genderowej. Każdy z nich będzie opatrzony komentarzem zaproszonego gościa. Liczę, że będą wywiązywać się po nich ciekawe i twórcze dyskusje - kwituje Zamojski.
Absolutne novum
Pomysł debatowania nad kreatywnością miasta jest całkowicie nowatorski.: - Tematem zainteresował się Przemek Wiśniewski z poznańskiej fundacji "Bookarest". Zaprosił mnie do pracy nad kreatywnością stolicy Wielkopolski. Tam jednak te prace rozpoczną się dopiero w czerwcu - opowiada Zamojski.
Organizatorzy dzisiejszej debaty wysłali informację o rozpoczęciu projektu setkom bydgoszczan. Pomorska również włącza się do dyskusji. O jej efektach będziemy informować Państwa na bieżąco.
