- Na początek zatrzymamy się przy niezwykłych bydgoskich przygodach Jana Twardowskiego - zapowiada Jerzy Derenda, prezes TMMB. - Trudno wprost zliczyć, ile przypowieści powstało w samej Bydgoszczy, do której mistrz Twardowski podobno przyjechał na kogucie, a potem uzdrawiał mieszkańców.
Przeczytaj koniecznie: Wojewoda w roli rewizora PiS powie marszałkowi „sprawdzam”
Potem uczestnicy wycieczki autobusem pojadą na zwiedzanie kompleksu zbrojeniowego zbudowanego przez Niemców w czasie II wojny światowej. - Zobaczymy miejsca po dawnych obozach jeńców i pracowników przymusowych przy ul. Glinki i Szpitalnej, osiedla dla niemieckich urzędników i kadry DAG przy ul. Klinicznej oraz zachowane schrony przeciwlotnicze - zachęca Derenda. - W zachodniej części DAG pokażemy nieliczne pozostałe obiekty poligonu prób balistycznych, strefy badawczej, stref POL i NC Betrieb, we wschodniej części DAG - budynku strefy Füllstelle i pomocniczej, w tym dawnej wartowni i magazynów materiałów wybuchowych. Na koniec zobaczymy osiedle niemieckiej kadry technicznej DAG przy ul. Świetlicowej oraz obozy przy ul. Zakole i Hutniczej, z zachowanymi schronami przeciwlotniczymi.
Przypomnijmy, DAG-Fabrik Bromberg był to niemiecki zakład zbrojeniowy, który zatrudniał tysiące pracowników, pracowników przymusowych i jeńców.
I zaznacza: - Do tej pory nigdy nie prezentowano tak szeroko tego kompleksu zbrojeniowego.
Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują osobiste zapisy w siedzibie TMMB przy ul. Jezuickiej 4, telefoniczne: 52-322-51-96, lub e-mailem: [email protected] Zapisy, podczas których organizatorzy podadzą miejsce i godzinę zbiórki przyjmowane są do piątku włącznie w godzinach 9-15.
Byle jak, byle było, czyli Janusze budownictwa w akcji [zdjęcia]
Wideo: Pogoda na dzień + 2 kolejne dni (10.08 + 11-12.08.2017) | POLSKA