www.pomorska.pl/bydgoszcz
Więcej informacji z Bydgoszczy na stronie www.pomorska.pl/bydgoszcz
"Zima" jest drugą z rzeźb, które w 1997 roku zaginęły w tajemniczych okolicznościach. Dziś w południe zostanie oficjalnie odsłonięta. Jej sponsorem jest Pomorska Spółka Gazownictwa - Oddział Zakład Gazowniczy w Bydgoszczy. Zaś autorem repliki rzeźby - profesor Stanisław Radwański.
Figury "Cztery pory roku" powstały w latach 30-tych ubiegłego stulecia. Cztery półtorametrowe rzeźby wykonał Bronisław Kłobucki. Były ustawione w Ogrodzie Botanicznym, obok pergoli, na czterech rogach małego dziedzińca.
W połowie maja 2008 roku do ogrodu wróciła pierwsza z rzeźb - "Jesień". Ufundowała ją Elżbieta Taterczyńska, siostra Marii Dombrowicz, pracownika naukowego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego i żony prezydenta Bydgoszczy.
Taterczyńska która jest bydgoszczanką, mieszka teraz w Poznaniu, gdzie ma firmę farmaceutyczną.
Replika drugiej z czterech zaginionych figur "Zimy", pojawiła się w roku 80-lecia Ogrodu Botanicznego.
Ruszył w 1930 roku jako Szkolny Ogród Botaniczny, chociaż już 2 lata wcześniej teren ujęto w planach urbanistycznych z przeznaczeniem właśnie na ogród botaniczny. Podczas II wojny światowej Polacy mieli zakaz wstępu do ogrodu.
"Botanik" po wojnie zaczął działać już w 1946 roku jako Miejski Ogród Botaniczny. Jego kierownikiem został Andrzej Michalski. To właśnie za jego czasów ogród najbardziej się rozwinął. Andrzej Michalski zorganizował specjalny zespół pracowników parku, z zagranicznych ogrodów botanicznych sprowadzał gatunki roślin z całego świata. Otworzył też pierwsze w Polsce laboratorium przy Ogrodzie Botanicznym. W 1951 roku przejął go Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin. Ponad 20 lat później, czyli w 1978 roku, ogród stał się ogólnodostępnym parkiem miejskim. W 1995 roku "botanik" otrzymał status kompleksowego pomnika przyrody "Arboretum", a w 1999 roku przekazano go UKW.
Powierzchnia Ogrodu Botanicznego, najstarszego w Polsce, wynosi 2,3 hektara.