Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszczanie ufundowali pierwszy w Polsce ornat smoleński

(my)
Prezentacja ornatu nadesłana przez grupę inicjatywną
Prezentacja ornatu nadesłana przez grupę inicjatywną nadesłane
Bydgoszczanie ufundowali pierwszą szatę liturgiczną upamiętniającą katastrofę prezydenckiego samolotu w 2010 roku. Pierwszą mszę w ornacie sprawowano w kościele jezuitów 10 lutego, w kolejną miesięcznicę smoleńską.

Oprócz ornatu smoleńskiego do bydgoskich jezuitów trafił także ornat upamiętniający zbrodnię katyńską.

Projektantami obu są o. Józef Kaczel i o. Marcin Kozdrach z zakonu bernardynów. Na pierwszej szacie z przodu umieszczono obraz Matki Bożej Smoleńskiej z napisem: "Maryjo módl się za nami". Z tyłu widać drewniany krzyż z rozdartą flagą Polski, z której spływają na ziemię krople krwi, a pod spodem napis "Smoleńsk 2010".

Z przodu ornatu upamiętniającego ludobójstwo w Katyniu w 1940 roku wyszyto Matkę Boską Katyńską i podpis: "Ojczyzno pamiętaj o nas". Tył jest identyczny, jak w przypadku poprzedniego ornatu, inny jest jedynie napis - "Katyń 1940".

Czytaj też: Bałagan w miejscu pamięci o ofiarach Katynia
Jak się dowiedzieliśmy, powstanie tych wyjątkowych szat liturgicznych zainicjowała grupa związana z radiem Maryja i Gazetą Polską, m.in. organizująca każdego 10 dnia miesiąca manifestacje patriotyczne pod pomnikiem na Starym Rynku.

Zobacz: W Bydgoszczy uczczono kolejną miesięcznicę katastrofy smoleńskiej [zdjęcie]

- Dla nas szerzenie pamięci, modlitwa i walka o ujawnienie prawdy o poległych w Smoleńsku i pomordowanych w Katyniu jest bardzo ważnym zadaniem i obowiązkiem wynikającym z ducha patriotyzmu - mówi poseł Bartosz Kownacki z Prawa i Sprawiedliwości.

Wśród fundatorów są także: Maria Borsiak-Skorupka i Krzysztof Skibicki, reprezentujący Terenowe Biuro Radia Maryja przy Parafii Świętej Trójcy w Bydgoszczy, Maciej Różycki (Solidarni 2010), Krystian Frelichowski, szef Bydgoskiego Klubu Gazety Polskiej oraz Barbara Wojciechowska ze Stowarzyszenia "Idee Solidarności 1980-89" i Jan Raczycki ze Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w PRL "Przymierze".

Przeczytaj również: Katastrofa pod Smoleńskiem. Brzoza przełamana na wysokości 666 cm. Prokuratura przeprasza

Naczelna Prokuratura Wojskowa informuje, że dotychczas w śledztwie smoleńskim przesłuchano około 1200 świadków. Planowane są też kolejne przesłuchania. Jak dotąd materiał dochodzenia zgromadzono w 420 tomach akt jawnych oraz 120 tomach akt niejawnych. Śledztwo przedłużono do 10 kwietnia 2013 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska