Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Byli członkami tajnej władzy administracyjnej. Zginęli z rąk obu okupantów i zdrajców narodu

Hanka Sowińska
Hanka Sowińska
Obecna tablica poświęcona członkom Okręgowej Delegatury Rządu RP na Kraj (odsłonięta w 1990 r.) zastąpiona zostanie nową.
Obecna tablica poświęcona członkom Okręgowej Delegatury Rządu RP na Kraj (odsłonięta w 1990 r.) zastąpiona zostanie nową. Jolanta Zielazna
Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki oraz Delegatura IPN w Bydgoszczy uczczą cywilnych członków Polskiego Państwa Podziemnego.

Bolesław Lipski, rocznik 1890, był w latach 20. XX wieku uznawany za jednego z najlepszych starostów na Pomorzu. Sprawdził się też jako radca w Urzędzie Wojewódzkim w Toruniu oraz dyrektor bydgoskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych, gdzie pracował od 1936 r. do wybuchu wojny.

Zaprzysiężony w 1941 roku przez Franciszka Rochowiaka, szefa Ekspozytury Urzędu Delegata Rządu RP na Pomorze, do konspiracyjnej działalności w podziemnych strukturach cywilnych stanął na czele Wydziału Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego.

Wojnę przeżył. Tzw. wyzwolenia już nie. Aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa, po bestialskim śledztwie (skatowany był tak, że współwięźniowie go nie rozpoznawali) trafił do więzienia na Mokotowie w Warszawie. Ubecja, jako datę zgonu, podała 27 czerwca 1945 r.

Więcej wiadomości z Bydgoszczy na www.pomorska.pl/bydgoszcz.

Nazwiska obu członków cywilnych władz Polskiego Państwa Podziemnego (wraz z 10 innymi) znajdą się na tablicy, która zostanie odsłonięta 27 września na ścianie Kujawsko -Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Okazją będzie 77. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Obchodom towarzyszyć będzie sesja popularnonaukowa, w której weźmie udział m.in. Bogdan Chrzanowski, historyk z Uniwersytetu Gdańskiego, autor publikacji o cywilnych struktura PPP na Pomorzu. IPN przygotowuje też wystawę pt. „Polska Walcząca”, która stanie przed gmachem urzędu.

O planach związanych z 77. rocznicą mówił na wczorajszej konferencji dr Marek Szymaniak z bydgoskiego IPN.

- Oprócz tablicy z nazwiskami członków Okręgowej Delegatury Rządu, ludzi, którzy w wolnej Polsce stanowiliby elitę terenowej administracji rządowej, a zostali bestialsko zamordowani bądź byli prześladowani, będzie też tablica z informacjami o tym, czym był pion cywilny Polskiego Państwa Podziemnego, kim były osoby, które zaangażowały się w prace w podziemiu, czym się zajmowały i dlaczego zasługują na naszą pamięć.

Planowane jest także spotkanie z krewnymi osób, które działały w cywilnych strukturach na obszarze obecnego województwa kujawsko-pomorskiego. Stąd apel wojewody Mikołaja Bogdanowicza do krewnych członków ODR na Pomorzu i tych, którzy poprzez pracę i walkę byli związani z bohaterami, o udział we wrześniowych uroczystościach.

***

(źródło: TVN Meteo/x-news)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska