W miniony weekend Osie zamieniło się w rozśpiewaną wioskę. To za sprawą Międzynarodowego Konkursu Muzyki Sakralnej "Carmen Fidei". Zaprezentowało się 16 zespołów. Laureatów wyłonili znakomici jurorzy: Roman Grucza, prof. Akademii Muzycznej w Gdańsku i Akademii Pomorskiej w Słupsku, wieloletni prezes zarządu Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Warszawie; ks. dr hab. Kazimierz Dąbrowski z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy; dr Piotr Jańczak z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy; Alla Igumnova, dyrygent chóralny i wokalistka z Białorusi. - Poziom artystyczny konkursu był bardzo wysoki - orzekli jurorzy, którzy mieli problem z wyłonieniem najlepszego zespołu, wobec tego przyznali kilka równorzędnych nagród.
Złote pasma otrzymali: chór "Nadzieja" z Nakła, Poznański Chór Kameralny Fermata, Chór Kameralny WPA VAM Kalisz, Chór Camerata z Iławy; srebrne pasma: chór Skont-Tin-Nont z Unisławia, Żeński Chór Kameralny z Gdyni, chór "Cantus" z Gdyni, Schola Cathedralis Thoruniensis z Torunia, chór Stowarzyszenia Musica Nostra Cantati z Poznania, chór "Artos" ze Lwowa, Chorus Osensis; brązowe pasma: chór "Adalbertus" ze Starogardu Gdańskiego, Stowarzyszenie Śpiewacze "Echo" z Łodzi, Oktet Żeński Cantores Novienses z Nowego, Warlubski Chór Kameralny.
- Atmosfera była znakomita - mówi Michał Rajewski, dyrygent Chorus Osensis, główny organizator konkursu. - Zespoły z Lwowa i Poznania przyjechały już w piątek. Nocowali w Tleniu, gdzie odbyło się integracyjne ognisko, podczas którego świętowaliśmy 40 urodziny pani dyrygent. Nie spodziewała się kwiatów i życzeń.
Biesiada przy ognisku była bardzo rozśpiewana. - Wsłuchałem się w muzykę wschodnią, bo chór ze Lwowa jest zespołem grekokatolickim - dodaje Michał Rajewski. - W programie tegorocznego konkursu były utwory inspirowane muzyką cerkiewną. Nie ma co kryć, że chór "Artos" był największą atrakcją "Carmen Fidei".
Wszyscy cieszyli się też z udziału białoruskiej jurorki Ally Igumnovej. - Jest bardzo ceniona, ma liczne kontakty i zachwycona naszą imprezą zadeklarowała promować ją tam, gdzie się pojawi - uzupełnia dyrygent.
Zaznacza on, że udział tylu zespołów w konkursie był możliwy dzięki hojności jurorów: państwu Gzellom, Krzysztofowi Otlewskiemu, Jackowi Chma-rzyńskiemu, Bankowi Spółdzielczemu z Osia i Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej z Osia. - Dzięki nim chóry miały darmowe wyżywienie i noclegi - zaznacza Rajewski i kłania się ks. Konradowi Baumgartowi, wójtowi gminy Osie i Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Osiu, zaangażowanym w organizację konkursu.
Czytaj e-wydanie »