Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą szukać gazu łupkowego w gminie Czersk i w gminie Brusy

ANNA KLAMAN
Czersk i Brusy objęte są programem ochrony Natura 2000, są więc obawy, czy ewentualne wydobycie gazu łupkowego jest w tych gminach możliwe
Czersk i Brusy objęte są programem ochrony Natura 2000, są więc obawy, czy ewentualne wydobycie gazu łupkowego jest w tych gminach możliwe
Oculis Investments stara się o koncesję na poszukiwanie gazu łupkowego nie tylko w gminie Czersk, ale i Brusy. Firma liczy, że decyzję środowiskową otrzyma w lutym.

- Wystąpiliśmy o "koncesję Czersk", ale dotyczy ona nie tylko gminy Czersk czy Karsin - mówi "Pomorskiej" Witold Weil, prokurent firmy Oculis Investments. - To obszar o powierzchni kilkuset kilometrów położony na terenie takich gmin, jak Lipnica, Studzienice, Stara Kiszewa, Kościerzyna, Dziemiany, gmina Chojnice, gmina Konarzyny, gmina Brusy i gmina Czersk.

W przypadku gminy Chojnice chodzi o niewielką powierzchnię 0,6 km, jeszcze mniejszą w przypadku gminy Konarzyny (0,1 km). Geolodzy uważają, że na naszym terenie złóż gazu łupkowego należy szukać głównie w gminie Brusy (296 km), gminie Karsin (159 km) i gminie Czersk (105 km).

Czerszczanie wysłali ostatnio protest do ministerstwa środowiska, ale, jak uważa Weil, za późno. - Otrzymałem z ministerstwa informację, że Czersk nie wniósł uwag - mówi. - Jeżeli wysłano tam pismo, to po terminie.

Raport środowiskowy, który jest konieczny przed wydaniem ewentualnej decyzji środowiskowej, jest już gotowy. Weil mówi, że, regionalny dyrektor ochrony środowiska zaakceptował go, choć z pewnymi uwagami. - Mimo Natury 2000 na terenie gminy Czersk możliwe jest prowadzenie tam prac poszukiwawczych - mówi Weil. - Nie należy tego czynić tylko w okresie lęgowym ptaków, ale działać można już zimą, do marca. Inne obwarowania to zakaz używania ładunków wybuchowych. A ciężki sprzęt powinien być przewożony jedynie drogami publicznymi

15 proc. powierzchni, która przewidywana jest na poszukiwania, obejmuje właśnie gminę Czersk. - Spodziewamy się, że w lutym regionalny dyrektor ochrony środowiska wyda decyzję środowiskową - mówi "Pomorskiej" Weil. - Wówczas będziemy mogli ponownie skontaktować się z ministerstwem środowiska, by ponowić nasz wniosek o wydanie koncesji.

Weil patrzy jednak realnie i mówi, że nie należy się spodziewać, by poszukiwania złóż gazu łupkowego rozpoczęły się jeszcze w tym roku. - Myślę, że bardziej realny wydaje się przełom 2012 i 2013 r - mówi przedstawiciel Oculis Inwestements. - Gdy będzie wydana już decyzja środowiskowa, to przed wydaniem koncesji, zgodnie ze stosowaną procedurą, minister ponowi konsultacje z gminami.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska