Na razie firmom produkującym rośliny GMO nie udaje się zdobyć polskiego rynku. Z danych zebranych przez Greenpeace wynika, że rolnicy w całym kraju, w minionym roku, posiali Kukurydzę MON 810 tylko na 3 tys. ha. W całej Unii Europejskiej jej uprawy miały zajmować nieco ponad 82 tys. ha (to o prawie 11 proc. mniej niż rok wcześniej).
Najwięcej zmodyfikowanej kukurydzy zasiali Hiszpanie - ok. 68 tys. ha. Roślinę stworzyła kontrowersyjna firma Monsanto (oskarżana m.in. o monopolizowanie rynku i uzależnianie od siebie rolników), a Komisja Europejska wydała zgodę na jej uprawy w 1998 r.
Balon z grypą. W nauce kombinuje się tak, jak w życiu
Drugą tego typu rośliną jest ziemniak Amflora z podwyższoną zawartością skrobi. Może być wykorzystywany w przemyśle papierniczym ale i do wyrobu pasz. KE dopuściła zmodyfikowanego ziemniaka na unijny rynek wiosna ub.r.
Jeszcze w tym samym roku uprawy Amflory powstały w Niemczech, Szwecji i w Czechach. Jednak w tym roku- nasi południowi sąsiedzi zrezygnowali z sadzenia ziemniaka. A powierzchnia upraw w Niemczech to ... 2 hektary, zaś w Szwecji 15 hektarów. Mimo to, Basf - producent Amflory ma nadzieję na milionowe zyski.
- Liczymy, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat zyski ze sprzedaży licencji na uprawę zmodyfikowanych ziemniaków do produkcji skrobi amylopektynowej to około 20-30 milionów euro - mówi "Pomorskiej" Honorata Doba, PR Manager z BASF Polska. -Od 2012 roku chcemy zwiększyć liczbę pól uprawnych tak, aby móc wprowadzić na rynek kolejne produkty. Chcemy, aby obszar uprawny dla naszych ziemniaków kilkakrotnie przekroczył powierzchnię 10 tysięcy hektarów.
GMO. Mamy prawo decydować, co posadzimy na polu
Firma nie podpisała ani jednej umowy z polskimi przedsiębiorcami. Pracuje natomiast nad bardziej wydajną odmianą ziemniaka Amadea. Honorata Doba informuje, że Basf złożył już wniosek o zezwolenie na jej uprawę. - Kolejny projekt to odmiana ziemniaka o nazwie Fortuna, która jest odporna na rdzę ziemniaczaną. Razem z Monsanto prowadzimy badania także nad soją, kukurydzą, pszenicą, rzepakiem i bawełną - dodaje pracownica koncernu.
Czytaj e-wydanie »