Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz zmienić dostawcę gazu? Podpowiadamy, jak to zrobić

Katarzyna Paczewska [email protected]
Zaoszczędzona na zmianie sprzedawcy kwota w przypadku gazu to średnio 6 procent
Zaoszczędzona na zmianie sprzedawcy kwota w przypadku gazu to średnio 6 procent sxc
- Wiem, że można zmienić dostawcę prądu, ale ostatnio słyszałem, że można też i gazu. Czy mi się przesłyszało? - dopytuje pan Ryszard, emeryt z bydgoskiego Śródmieścia.

Nasz Czytelnik dobrze usłyszał. Uwolniono rynek gazu ziemnego. Unia Europejska nakazała firmom obracającym takim paliwem sprzedaż części surowca na wolnym rynku poprzez giełdy towarowe. Ma to między innymi sprawić, że polski rynek stanie się bardziej otwarty, przejrzysty, a przede wszystkim konkurencyjny.

Liczba przedsiębiorstw oferujących taką możliwość rośnie z każdym miesiącem. Obecnie koncesję na sprzedaż tego paliwa posiadają 144 firmy w całym kraju, ale nie wszystkie działają na terenie całej Polski i nie każda kieruje swoją ofertę do każdego. A dokładniej, część z nich sprzedaje gaz tylko dużym firmom, a nie tylko zwykłym odbiorcom domowym. Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego możemy kupować to paliwo od jednej z 42 firm. Link do listy:  Firm z którymi Polska Spółka Gazownictwa ma zawarte umowy na świadczenie usługi dystrybucji paliwa gazowego

Chętniej, ale bez szału
Mimo, że mamy już prawo do zmiany sprzedawcy gazu, to do końca trzeciego kwartału 2014 roku odnotowano niewiele, bo tylko ponad 2 tysiące takich zmian - wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki. Dla porównania, rok wcześniej było ich pięć razy mniej.

- Spośród tych ponad dwóch tysięcy odbiorców, którzy zmienili sprzedawcę, aż 1600 klientów to Ci pobierający najmniejsze ilości gazu, czyli w dużej mierze gospodarstwa domowe - podaje Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka Urzędu Regulacji Energetyki.

Według analityków, dzięki temu rachunki za gaz mogą być niższe. To dobra wiadomość zwłaszcza dla osób ogrzewających dom błękitnym paliwem.

- Zaoszczędzona na zmianie sprzedawcy kwota w przypadku gazu to średnio 6 procent - wylicza Paweł Słowiakowskiz portalu LepszaOferta.pl. - Ponadto firmy coraz częściej wprowadzają do swojej oferty pakiety, które pozwalają obniżyć również rachunki za inne media. Niektóre z nich idą o krok dalej i dają gwarancję oszczędności, na przykład 1 000 złotych w skali roku.

Jak zmienić dostawcę?
- Wpierw trzeba zawrzeć umowę z nowym - wybranym przez konsumenta - sprzedawcą, działającym na terenie dystrybutora - wyjaśnia rzeczniczka URE. - Następnie konieczne jest rozwiązanie dotychczasowej umowy ze sprzedawcą. Jeśli konsument posiadał dotąd tak zwaną kompleksową, a z nowym sprzedawcą zawarł tylko na sprzedaż, niezbędne jest także zawarcie umowy o świadczenie usług dystrybucji (dostawy - przyp. red.) paliwa gazowego z dystrybutorem (firmą, która dostarcza paliwo - przyp. red.). Podstawowym warunkiem rozwiązania umowy w przypadku zmiany sprzedawcy jest upływ okresu wypowiedzenia.

Po zawarciu umowy z nowym sprzedawcą konieczne jest zgłoszenie tego Polskiej Spółce Gazowniczej, która zarządza sieciami. - Do wykonania wszystkich tych czynności konsument może upoważnić kogoś innego, na przykład nowego sprzedawcę - tłumaczy Agnieszka Głośniewska. - Dystrybutor jest zobowiązany umożliwić nam zmianę sprzedawcy, nie później niż w terminie 21 dni od dnia złożenia powiadomienia o zmianie sprzedawcy, przez odbiorcę lub upoważnionego przez niego sprzedawcę.

Uwaga, zmiana sprzedawcy nie powinna powodować zakłóceń w ciągłości dostaw paliw gazowych! To znaczy, nie może być tak, że rozwiążemy umowę z jedną firmą i przez miesiąc nie będzie nikt nam dostarczał gazu.

- Cały proces trwa tyle, ile wynosi okres wypowiedzenia u poprzedniego sprzedawcy - dodaje Paweł Słowiakowskiz portalu LepszaOferta.pl. - Zazwyczaj jest to jeden miesiąc. Nowa firma najczęściej bierze wszystkie formalności na siebie, począwszy od dostarczenia wypowiedzenia dotychczasowej umowy, po przygotowanie zawiadomienia o zmianie sprzedawcy i dostarczenie go do dotychczasowego operatora.

Uwaga!!! Kiedy zmieniamy sprzedawcę prądu, to ten nowy oferuje nam wolnorynkowe cenniki, niezatwierdzone przez prezesa URE (rynek zliberalizowany, wolny). Natomiast, jeśli zmieniamy sprzedawcę gazu, to ten nowy musi posługiwać się cennikami zatwierdzonymi przez prezesa URE.

O tym nie zapominaj
- Zawierając umowę z nowym sprzedawcą i wypowiadając dotychczasową, powinniśmy zapoznać się z terminami: wejścia w życie nowej umowy oraz rozwiązania dotychczasowej umowy - zaznacza rzeczniczka URE. - Zmiana sprzedawcy (zawarcie nowej umowy) bez sprawdzenia przez konsumenta warunków rozwiązania poprzedniej umowy, wiązać się może z negatywnymi skutkami prawnymi wynikającymi z na przykład dublowania się umów, to jest sytuacji, gdy dotychczasowa umowa jeszcze nie wygasła a następna weszła już w życie.

Szczególną uwagę zwróć także na wysokość kary za jej zerwanie, poziom opłaty handlowej oraz koszt wezwania do zapłaty, w przypadku nieterminowego opłacania rachunków.

Jak prześwietlić firmę sprzedającą gaz

Ważne! W przypadku przedsiębiorstw zobowiązanych do przedkładania prezesowi URE taryf do zatwierdzenia, ten ma obowiązek ogłaszania zatwierdzonych taryf (publikowane są tutaj http://bip.ure.gov.pl, w zakładce dotyczącej taryf dla paliw gazowych).

Każdy, kto chce nam sprzedawać gaz musi mieć koncesję prezesa URE. Można to sprawdzić w "Bazie przedsiębiorstw posiadających koncesje na stronie" http://bip.ure.gov.pl/bip/import/35,Baza-przedsiebiorstw-posiadajacych-koncesje.html

I każdy powinien mieć cennik, czyli taryfę zatwierdzoną przez Prezesa URE (do sprawdzenia tutaj http://bip.ure.gov.pl/bip/taryfy-i-inne-decyzje/paliwa-gazowe/1197,Taryfy-opublikowane-w-2014-r.html).

Przyjrzyj się ofertom sprzedaży!
Na co konsument powinien zwrócić szczególną uwagę przy zmianie sprzedawcy paliw gazowych? Ważne znaczenie mają przede wszystkim:

• cena jednostkowa paliw gazowych i zasady jej zmiany w trakcie trwania umowy,
• informacja o rzeczywistym zużyciu paliw gazowych (np. zużycie roczne),
• okres obowiązywania proponowanej umowy,
• metody płatności oferowane przez sprzedawcę (sposób regulowania płatności),
• okres rozliczeniowy,
• warunki rozwiązania umowy, w tym okres wypowiedzenia.

Sprzedawcy są zobowiązani do publikowania na swoich stronach internetowych i udostępnienia do publicznego wglądu w swojej siedzibie informacji o cenach sprzedaży paliw gazowych i warunkach stosowania tych cen.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska