Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chełmno. Nie pal gum, nie ryzykuj!

Monika Smól
Młodzież zaangażowała się w promocję recyklingu opon, przygotowała wystawę na ten temat
Młodzież zaangażowała się w promocję recyklingu opon, przygotowała wystawę na ten temat Fot. Monika Smól
Co jakiś czas słychać, że strażacy ukarali za palenie opon. - Po co ludzie to robią, skoro w każdym punkcie wulkanizacji przyjmą je za darmo? - zastanawiają się uczniowie ZSO nr 1.

Oni są bogatsi w wiedzę o recyklingu niż niejeden mieszkaniec. Biorą bowiem udział, podobnie jak sto innych szkół ponadgimnazjalnych w Polsce, w konkursie "Gumowy surowiec". Organizuje go Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Łodzi.

Świadomość wzrosła

- Konkurencja jest duża, nagrody w konkursie cenne, za pierwsze miejsce można otrzymać sprzęt wartości 25 tysięcy złotych - mówi Kamila Jeziorska, koordynator. - Nie robimy tego dla nagród, ale by młodzież była świadoma, jak prawidłowo gospodarować zużytymi oponami i chronić środowisko.
W akcję zaangażowało się dziesięciu uczniów: Jagoda Ziółkowska, Maciej Rubiński, Tomasz Sztylc, Oskar Bralewski, Aleksandra Wojnowska, Magdalena Synowiec, Magdalena Murawska, Agata Gburczyk, Michał Lewandowski i Emilia Drążkowska. Podzielili się na grupy, które realizowały różne zadania. Przygotowali akcję informacyjną w szkole, ale wcześniej Jagoda Ziółkowska przeprowadziła ankiety wśród uczniów.
- W niej opowiadali anonimowo na pytania czy znają miejsca, gdzie można oddać zużyte opony, jaka jest szkodliwość palonych opon na środowiska, co robią ze zużytymi oponami - wymienia Jagoda Ziółkowska. - Z pierwszych ankiet wynikało, że ludzie nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, jakie niesie palenie opon, nie wiedzą, gdzie je oddać do składowania. Po akcji informacyjnej wynik ankiety był lepszy - wiedzą uczniów zdecydowanie się zwiększyła.
Licealiści zrobili też wywiad z Jolantą Janiszewska ze Starostwa Powiatowego, która opowiedziała im m.in. o planie gospodarowania odpadami. Od niej dowiedzieli się, gdzie można składować opony.
- Odbierają je: "Rolmas-Bis" w Unisławiu i "Ergum" w Raciniewie - informuje Kamila Jeziorska. - Opony przyjmie każdy zakład wulkanizacji. Powstaje z nich granulat wykorzystywany przy budowie nawierzchni obiektów sportowych, autostrad czy elementów bezpieczeństwa drogowego.

Palenie i wyrzucanie grozi karą

Uczniowie pojechali też w teren, gdzie znaleźli - w lasach, na polach, wyrzucone opony.
- Ludzie niepotrzebnie narażają się na kary, zrobiliśmy zdjęcia tych dzikich wysypisk zużytych opon - dodaje Maciej Rubiński. - Teraz musimy stworzyć scenariusz spotu telewizyjnego propagujący recykling opon. Pracujemy ze szkolnym kołem filmowym, by napisać go profesjonalnie. Na podstawie najlepszego powstanie ogólnopolski spot.
- Do 27 listopada musimy wysłać materiały, wyniki konkursu poznamy w grudniu - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska