Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chełmno. Planowany remont oczyszczalni ścieków. Co wymaga pilnej modernizacji?

Monika Smól
Monika Smól
Miasto dostanie środki, o które aplikowało - 2,13 mln złotych. - Dzięki zaangażowaniu dyrektora ZWiK Jarosława Matuszewskiego (na zdjęciu), radnej Sejmiku Katarzyny Lubańskiej, wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego i pracownikom Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego UM Chełmno - wymienia wiceburmistrz Piotr Murawski
Miasto dostanie środki, o które aplikowało - 2,13 mln złotych. - Dzięki zaangażowaniu dyrektora ZWiK Jarosława Matuszewskiego (na zdjęciu), radnej Sejmiku Katarzyny Lubańskiej, wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego i pracownikom Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego UM Chełmno - wymienia wiceburmistrz Piotr Murawski archiwum/Monika Smól
W tym roku zrealizowana zostanie modernizacja oczyszczalni ścieków. - Temat był wywoływany w mieście od dawna - mówi Piotr Murawski, wiceburmistrz Chełmna. - W tym roku uda się ją przeprowadzić.

Czego szukaliśmy w Internecie w 2020 roku?

- Problemem było sfinansowanie tego kosztownego, bo wycenionego na niemal 3,5 mln złotych przedsięwzięcia. Podjęliśmy to wyzwanie - mówi Piotr Murawski. - Zgodnie z podziałem środków europejskich na lata 2014-2020 oczyszczalnia w Chełmnie została zakwalifikowana do grupy przedsięwzięć finansowanych na szczeblu centralnym z Programu Infrastruktura i Środowisko. W 2019 roku, niestety, nie było już możliwości aplikowania o środki z programu centralnego. Dlatego, mając świadomość rezerwy finansowej w RPO Województwa Kujawsko-Pomorskiego podjęliśmy starania o umożliwienie pozyskania finansowania z programu regionalnego. Podjęte z Urzędem Marszałkowskim spotkania i zaangażowanie radnej wojewódzkiej Katarzyny Lubańskiej zaowocowały wystąpieniem samorządu województwa do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej o zgodę na włączenie chełmińskiego projektu do alokacji regionalnej.

Ministerstwo wyraziło zgodę na taką zmianę, dzięki czemu ogłoszony w IV kwartale 2020 roku konkurs dopuszczał aplikowanie oczyszczalni ścieków w Chełmnie.

Miliony dla Chełmna na oczyszczalnię ścieków

- Informacja o pozytywnym rozstrzygnięciu procedury konkursowej dotarła do nas 9 marca - dodaje Piotr Murawski. - Zostały przyznane środki, o które aplikowaliśmy: 2,13 mln złotych, stanowiące 73 proc. kosztów kwalifikowalnych projektu. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu dyrektora ZWiK Jarosława Matuszewskiego, radnej Katarzyny Lubańskiej, wsparciu okazanemu przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego i pracowników Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego UM Chełmno. Wspólne działania przynoszą najlepsze efekty. Warto się starać.

W piątek (12.03.2021) otwarte zostały oferty w postępowaniu przetargowym.

- Wpłynęło siedem ofert z warunkami od 3,15 do 5,28 mln złotych - informuje wiceburmistrz Chełmna. - W naszym budżecie zabezpieczyliśmy 3,37 mln złotych. Bierzemy pod uwagę pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na sfinansowanie wkładu własnego. Ze względu na mierzalny efekt środowiskowy zadania możliwe jest częściowe umorzenie spłaty, co jest korzystniejsze niż pokrycie wkładu ze środków własnych. Póki co, komisja przetargowa analizuje złożone oferty w celu wyboru potencjalnego wykonawcy. Potrzeba realizacji projektu wynika głównie z konieczności uporządkowania gospodarki ściekowej w Aglomeracji Chełmno, co ma zapobiec wystąpieniu awarii oczyszczalni ze względu na wyeksploatowane instalacje. Oczyszczalnia posiada niską efektywność technologiczną w obszarze gospodarki osadowej i biologicznego procesu usuwania fosforu ze ścieków identyfikacji azotanów w reaktorach biologicznych. Ponadto, wysokim wyeksploatowaniem, a tym samym zbyt małą wydajnością charakteryzuje się prasa w stacji mechanicznego odwadniania osadu. Bazując na analizie otoczenia społeczno-gospodarczego i strategicznych założeniach rozwoju, zdefiniowano problemy występujące na terenie Aglomeracji w odniesieniu do oczyszczalni.

Problemy w Aglomeracji Chełmno w odniesieniu do oczyszczalni

  • przestarzała infrastruktura oczyszczalni
  • niska efektywność technologiczna części osadowej oczyszczalni
  • niewystarczająca wydajność prasy w stacji mechanicznego odwadniania osadu
  • obniżona efektywność systemu oczyszczania ścieków na terenie Aglomeracji Chełmno
  • zagrożenie wystąpienia awarii oczyszczalni a tym samym katastrofy ekologicznej

- Perspektywa rozwoju Aglomeracji Chełmno wymusza przygotowanie oczyszczalni do przyjęcia większej ilości ścieków komunalnych i zapewnienia jej odpowiedniej sprawności i efektywności technologicznej - wskazuje Piotr Murawski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska