Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chirurg onkolog zaprasza na bezpłatne konsultacje w Bydgoszczy i w Świeciu w ramach akcji "„Październik to miesiąc profilaktyki raka piersi"

online, COM&MEDIA
W tym roku marka Motiva uruchomiła dni otwarte dla osób zainteresowanych profilaktyką raka piersi.  Bezpłatne konsultacje lekarskie dla pań odbywać się będą w Bydgoszczy i Świeciu.
W tym roku marka Motiva uruchomiła dni otwarte dla osób zainteresowanych profilaktyką raka piersi. Bezpłatne konsultacje lekarskie dla pań odbywać się będą w Bydgoszczy i Świeciu. nadesłane
„Październik to miesiąc profilaktyki raka piersi. Jeśli masz wskazania do profilaktycznej mastektomii z natychmiastową rekonstrukcją, jesteś zainteresowana rekonstrukcją piersi lub powiększeniem. Zapisz się na bezpłatne konsultacje!

Październik to symboliczny miesiąc walki z rakiem piersi. Jego znakiem rozpoznawczym stała się różowa wstążka, której celem jest solidarność z chorymi. Na raka piersi może zachorować każda z nas, ale ryzyko znacznie wzrasta u kobiet obciążonych mutacją genów BRCA. W dzisiejszych czasach chirurgia plastyczna pomaga nie tylko w pozbyciu się kompleksów na tle własnego wyglądu. Przede wszystkim pomaga w powrocie do lepszego samopoczucia i zdrowia fizycznego kobiet, które utraciły swój naturalny atrybut kobiecości.

Jak się badać?

Wiele klinik oferuje również darmowe konsultacje. W tym roku marka Motiva uruchomiła dni otwarte dla osób zainteresowanych profilaktyką raka piersi. Konsultacji na terenie Bydgoszczy udziela dr. n. med. Artur Gralec, onkolog, specjalista chirurgii plastycznej. Dr. n. med. Artur Gralec to onkolog, chirurg z 14-letnim doświadczeniem w przeprowadzaniu operacji piersi, który prowadzi własną praktykę lekarską, a także jest pracownikiem Oddziału Klinicznego Chorób Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Bezpłatne konsultacje lekarskie. Kiedy i gdzie?

Konsultacje odbywać się będą:

  • 16, 23 oraz 30 października od godz. 16.30 (Szpital Św. Łukasza, Bydgoski Batalion Obrony Narodowej 10A, Bydgoszcz)
  • oraz
  • 7 i 21 października od godz. 16.00 (Klinika Dr Gralec, ul. Hallera 4/11, Świecie)

UWAGA: obowiązują zapisy na konsultacje – tel. 575340390
Więcej informacji TUTAJ (kliknij, żeby przejść)

Na czym polega profilaktyczna mastektomia?

Profilaktyczna mastektomia, zwana obecnie zabiegiem zmniejszającym ryzyko, z jednoczasową rekonstrukcją, jest wykonywana u pacjentek, które w badaniach genetycznych wykazują mutację genu, który może wywołać raka piersi w wysokim procencie przypadków. Zabieg polega na podskórnym usunięciu gruczołu piersiowego, w którym potencjalnie może rozwinąć się nowotwór
i na natychmiastowej (tj. wykonywanej podczas tej samej operacji) rekonstrukcji piersi. Celem podjęcia decyzji o amputacji profilaktycznej (zmniejszającej ryzyko), u pacjentki musi występować mutacja genowa lub bardzo obciążony wywiad rodzinny lub zmieniona mastopatycznie pierś, bardzo trudna do oceny radiologicznej. Do zabiegu amputacji konieczna jest konsultacja pacjentki u psychoonkologa, aby stwierdził czy w ta w pełni zdaje sobie sprawę z konsekwencji podejmowanej decyzji, jak również możliwych skutków ubocznych. Operacja zmniejszająca ryzyko jest zabiegiem nieodwracalnym.

Kto kwalifikuje się do zabiegu?

Do operacji profilaktycznej amputacji piersi kwalifikują się kobiety, u których rozpoznano mutację genu BRCA (a które wcześniej nie chorowały na raka piersi lub jajnika). A także w przypadku gdy pacjentka w wyniku choroby przeszła operację usunięcia jednej piersi i chce usunąć drugą. Na mastektomię mogą zdecydować się również kobiety chore w trakcie leczenia raka piersi. Jednocześnie każda pacjentka powinna indywidualnie podjąć decyzję o mastektomii. Analizując wszystkie za i przeciw i konsultując swój stan zdrowia na każdym etapie ze swoim lekarzem. Jeśli pacjentka zdecyduje się na profilaktyczną amputację piersi wówczas następuje usunięcie gruczołu piersiowego z pozostawieniem skóry, wprowadzeniu implantu piersiowego w lożę wytworzoną pod mięśniami klatki piersiowej. Do zabiegu możemy stosować także siatki ADM lub inne celem poprawy funkcjonalnego i kosmetycznego wyniku rekonstrukcji piersi. Na każdym etapie pacjentka konsultuje swój stan zdrowia z onkologiem. W przypadku rekonstrukcji piersi niezbędna jest obecność chirurga plastyka, który również ocenia i kwalifikuje pacjentkę do zabiegu. Nieocenionym wsparciem, który każda kobieta powinna mieć w przypadku zachorowania na raka, podjęcia decyzji o rekonstrukcji piersi jest współpraca z psychologiem.

Na pomoc chirurgia rekonstrukcyjna

Chirurgia plastyczna pomaga wielu kobietom odzyskać komfort psychiczny związany z utratą piersi. Wskazaniem do zrekonstruowania jest nie tylko brak piersi po amputacji, ale także pochorobowe i pooperacyjne zniekształcenie piersi oraz jej niedorozwój powstały w wyniku choroby. Miejsce ubytku można zrekonstruować na wiele sposobów. Do popularnych należą rekonstrukcja piersi własnym tłuszczem, rekonstrukcja piersi tkankami własnymi, rekonstrukcja piersi ekspanderoprotezą. Najczęściej jednak pacjentki decydują się na zastosowanie implantu piersi.
Rozwój technologii umożliwił korzystanie z najlepszych na rynku endoprotez. Implanty Motiva po wszczepieniu wyglądają i zachowują się jak naturalna pierś. Wszystko za sprawą ultra-miękkiego stabilnego w formie żelu wypełniającego, który pozwala na zachowanie kształtu i miękkości prawdziwej piersi.

Angelina Jolie ośmieliła rzesze kobiet

Zabieg usunięcia piersi stał się dość głośnym za sprawą hollywoodzkiej gwiazdy Angeliny Jolie. Aktorka zdecydowała się na usunięcie obu piersi ponieważ jest nosicielką genu BRCA1. Dzięki profilaktycznej obustronnej mastektomii zminimalizowała ryzyko zachorowania na raka piersi. Aktorka, mimo niełatwej decyzji postanowiła publicznie o tym mówić. Był to przełomowy moment. Za przykładem Angeliny Jolie wiele kobiet podjęło walkę z chorobą i zdecydowało się na podobne rozwiązanie.

Jakie są przyczyny tej choroby?

Przyczyny występowania raka piersi u kobiet nie są bezpośrednio znane. Istnieje jednak kilka czynników, które mają wpływ na jego powstawanie. Jednym z nich jest obciążenie rodzinne. W rodzinie, w której mama, córka, siostra, czy też babcia zmaga się z rakiem piersi – zagrożenie zachorowalności wzrasta. Czynniki hormonalne oraz czynniki genetyczne spowodowane mutacją genów również mają negatywny wpływ na rozwój choroby. Znajdując się w grupie ryzyka bardzo ważną rzeczą jest wczesna profilaktyka i systematyczne badania. Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Jak powszechnie wiadomo, największą przeszkodą w walce z tą chorobą jest jej późna wykrywalność. Dzięki nowoczesnym badaniom genetycznym można wykryć mutację w genach BRCA1/ BRCA2 odpowiedzialnych za zachorowalność na raka piersi. Wykonanie profilaktycznej amputacji z jednoczasową rekonstrukcją pozwala ograniczyć zachorowanie u tych pacjentek na raka piersi do około 95 % i na raka jajnika do 90 % - podkreśla dr. n. med. Artur Gralec, chirurg onkolog z wieloletnim doświadczeniem w kompleksowym chirurgicznym leczeniu schorzeń piersi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Chirurg onkolog zaprasza na bezpłatne konsultacje w Bydgoszczy i w Świeciu w ramach akcji "„Październik to miesiąc profilaktyki raka piersi" - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska