Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chojnice. Rocznica wyzwolenia miasta przez Rosjan budzi kontrowersje. Czy dojdzie do zmiany napisu na pomniku?

MARIA EICHLER
Czy ten napis na pomniku na cmentarzu żołnierzy radzieckich zostanie zmieniony?
Czy ten napis na pomniku na cmentarzu żołnierzy radzieckich zostanie zmieniony? Aleksander Knitter
W poniedziałek sesja rady miejskiej. W czasie przerwy radni mają wyjść na cmentarz żołnierzy radzieckich i złożyć tam kwiaty. To nie wszystkim się podoba.

Już wcześniej były głosy, że oddawanie hołdu wyzwolicielom z 1945 r., którzy rychło stali się ciemięzcami, jest nie na miejscu. Że władza nie powinna tego robić. Zastrzeżenia budziły też ze strony prawicowych radnych czerwone gwiazdy na ogrodzeniu cmentarza. Ale kończyło się na tym, że samorządowcy robili swoje, a opozycja mogła jedynie pogadać.

Tym razem radni na poniedziałkową sesję mogą się szykować do dyskusji o petycji stowarzyszenia Arcana Historii, sygnowanego też przez Związek "Solidarność Polskich Kombatantów, Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne "Wspólna Ziemia" i Fundację Inicjatyw Obywatelskich Marcina Fuhrmanna.
O co chodzi? Sygnatariusze petycji postulują, by zmienić napis na pomniku na cmentarzu poległych w walkach o Chojnice żołnierzy radzieckich. Chcą, żeby zniknął stamtąd napis "Bohaterom ZSRR 1945", w zamian zaś mógłby się pojawić "Żołnierzom Armii Czerwonej poległym w walce z nazizmem - 1945. Niech spoczywają w pokoju".

Zdaniem autorów listu nie dla wszystkich żołnierze radzieccy są bohaterami, a wręcz dla niektórych takie określenie jest mocno nieadekwatne. Dopuszczalne byłoby więc składanie hołdu zwykłym ludziom, którzy polegli w walkach o Chojnice, ale nie "bohaterom ZSRR".

Podpisani pod petycją proszą o umieszczenie pełnej listy poległych w Chojnicach na stronie internetowej miasta, jak też o wykonanie tablicy informacyjnej z opisem walk niemiecko-radzieckich w kilku wersjach językowych i z odpowiednimi mapami sytuacyjnymi - bez symboli ideologii totalitarnych, czyli bez nieszczęsnej czerwonej gwiazdy.

Burmistrz Arseniusz Finster co roku pojawia się na cmentarzu żołnierzy radzieckich i składa tam kwiaty. Jeszcze nie zapoznał się z petycją Arcan Historii, ale mówi, że wszelkie przyjęte formuły mogłyby być zmienione jedynie po rozmowach z konsulatem rosyjskim.

Tymczasem od 12 do14 lutego Stowarzyszenie Arcana Historii organizuje akcję pod tytułem "Wyzwolenie czy nowa okupacja"? w związku z 66. rocznicą walk niemiecko - radzieckich o Chojnice.

12 lutego o godz. 16.30 w Szkole Muzycznej koncert barda Pawła Piekarczyka pod tytułem "Portret III RP".

13 lutego w domu kultury o godz. 14.30 spotkanie, które otworzy Marcin Wałdoch, prezes SAH. Potem ok. 30- minutowy koncert poświęcony ofiarom II wojny światowej. Po nim krótkie wystąpienie Doroty Arciszewskiej - Mielewczyk, senator RR. Krzysztof Szulczyk, zastępca prezesa SAH opowie o kształtowaniu się systemu represji komunistycznych w Polsce po 1945. Drugi wykład, który wygłosi Marcin Wałdoch, będzie dotyczył roli symbolu. Po wykładach nastąpi projekcja głośnego filmu The Soviet Story, którego reżyserem jest Edvins Snore.

14 lutego - o godz. 18 spotkanie ekumeniczne w bazylice z duchownymi Kościołów protestanckich i duchownym Kościoła prawosławnego, jak również z członkiem Gminy Żydowskiej z Gdańska. Idea spotkania wiąże się z chęcią umożliwienia mieszkańcom Chojnic spotkania z przedstawicielami religii i Kościołów, które przed 1939 rokiem aktywnie uczestniczyły w życiu społecznym Chojnic. Po nim odbędzie nabożeństwo żałobne za wszystkich, którzy stracili życie w czasie II wojny światowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska