Historia, historia, ale biologia też
To już 24 numer "Zeszytów Chojnickich", który firmuje Chojnickie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, a wydaje ze wsparciem Urzędu Miejskiego.
Jak wzdycha Bogdan Kuffel, który jako sekretarz kolegium redakcyjnego przeżywa sądne dni, by na czas otrzymać materiały, udało się jednak zdyscyplinować autorów i "Zeszyt" stał się faktem.
- Tym razem mamy 21 autorów - rekomenduje prezes ChTPN Paweł Piotr Mynarczyk. - W tym jednego profesora... Większość opracowań dotyczy nauk humanistycznych - historii, genealogii, polityki regionalnej, ale nie ograniczamy się tylko do tego. Jest na przykład także biologia.
Iluzjonista Salvano... z Chojnic
Co może zainteresować Czytelników w tegorocznym numerze? Wśród artykułów jest np. rzecz dotycząca prześladowań kościoła katolickiego w powiecie chojnickim w latach 1945-1956. Tych, którzy pamiętają, w jakich bólach rodziło się nowe w Chojnicach po transformacji ustrojowej, można zachęcić do czytania artykułu Olgierda Buchwalda o samorządzie lokalnym...na łamach ówczesnej prasy.
Na pewno fanów poszukiwań własnych i cudzych korzeni skusi lektura o rodach Malechińskich z Malachina i Złosz Czapiewskich z Osowa. A zainteresowanych motoryzacją - rzecz o jej początkach w Chojnicach w roku 1914.
Ciekawostką jest fakt, że jeden z najsłynniejszych iluzjonistów, o którym pisze Kazimierz Jaruszewski, pochodził z Chojnic...A to tylko mała cząstka zawartości bogatego i urozmaiconego numeru. Nic, tylko zachęcić do lektury.