https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cholesterol. Tylko regularna kontrola krwi pozwala w porę zapobiec katastrofie

(oprac. has)
sxc.hu
Utrzymanie właściwego stężenia "dobrego" cholesterolu we krwi znacząco obniża ryzyko wystąpienie zawału serca, udaru mózgu i choroby wieńcowej.

Cholesterol nie jest niebezpieczny. Co więcej, zapewnia prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Jednak ważne jest, aby jego stężenie mieściło się w ustalonych normach.
Stężenie cholesterolu całkowitego nie powinno przekraczać 190 mg/dl, a "złego" cholesterolu - LDL-C 115 mg/dl. W przypadku "dobrego" cholesterolu - HDL-C pożądane wartości to 46 mg/dl dla kobiet i 40 mg/dl dla mężczyzn.
- Polacy nie są świadomi, że regularna kontrola stężenia cholesterolu we krwi umożliwia obniżenie ryzyka wystąpienia chorób sercowo - naczyniowych. Zbyt wysoki poziom cholesterolu zwiększa możliwość zawału serca o prawie 50 procent - twierdzi doc. Tomasz Hryniewiecki, kardiolog, ekspert programu "Zmieniamy przyzwyczajenia".

Stężenie cholesterolu nie jest stałe. Zależy od wielu czynników, na które nie mamy wpływu, w tym wieku czy płci ale też od wielu tzw. modyfikowalnych czynników, jak dieta czy aktywność fizyczna. Bardzo ważna jest regularna kontrola stężenia cholesterolu we krwi. Badanie powinno być wykonywane przynajmniej raz na 5 lat lub częściej, jeśli już kiedyś stwierdzono u pacjenta podwyższone stężenie cholesterolu.
Nadwaga i otyłość znacząco podnoszą stężenie cholesterolu i tym samym zwiększają ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia i choroby niedokrwiennej serca. Najłatwiejszym sposobem kontroli masy ciała jest sprawdzenie swojego wskaźnika BMI (Body Mass Index) według wzoru BMI (waga podzielona przez wzrost podniesiony do kwadratu). BMI dorosłego człowieka powinno mieścić się w przedziale 18, 5 - 24,9. W przedziale 25-29,9 występuje nadwaga, a powyżej otyłość.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska