Przeziębienie dopada również kobiety spodziewające się dziecka. Jednak w ciąży nie można sięgać po powszechne lekarstwa, które łagodzą objawy choroby. Co wtedy zrobić?
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Jak podaje portal poradnikzdrowie.pl najważniejsze to działać, jak tylko zauważymy pierwsze symptomy. Nic tak nie pomaga poradzić sobie z infekcją, jak odpoczynek. Dlatego, jeżeli przyszłą mamę męczy tylko katar, powinna zostać w domu i starać się nie przemęczać. Łagodna infekcja powinna minąć sama po około czterech dniach.
Gdy pojawiają się kaszel, gorączka i ból gardła, najlepiej to po prostu przeleżeć pod kołdrą. Trzeba dużo pić, a pomocne mogą okazać się napary z imbiru. Wystarczy pokroić korzeń w plastry, zalać je gorącą wodą i gotować 20 minut na małym ogniu. Następnie odcedzić i dodać miód. Taką miksturę można pić na ciepło dwa razy dziennie.
Gorące powietrze podrażnia śluzówki, dlatego nie wolno przegrzewać mieszkania. Należy pamiętać też o tym, aby często je wietrzyć.
Aby zwiększyć odporność, można pić herbatę z cytryną i miodem. Pomogą też soki z aronii, czarnej porzeczki i pomarańczy. Niezawodne są także "babcine sposoby", które najczęściej opierają się na czosnku, cebuli i chrzanie. To właśnie te składniki warto dodawać do spożywanych potraw.
Z katarem uporać się pomogą inhalacje. Wystarczy wrzątek i sól, zaparzona mięta, rumianek, lawenda lub szałwia. Pochylamy się nad miską z wodą, zakrywamy głowę ręcznikiem i oddychamy tak przez dziesięć minut,
Również zakropienie zapchanego nosa solą fizjologiczną załagodzi objawy przeziębienia. W ostateczności można przez trzy dni użyć kropli do nosa, ale tylko tych, przeznaczonych dla dzieci.
Płukanka z siemienia lnianego lub rumianku uleczy ból gardła. Tradycyjny syrop z cebuli (posiekane dwie cebule i cukier) pomoże uporać się z kaszlem, a by zbić nieznaczną temperaturę, można na dziesięć minut zanurzyć nogi w gorącej wodzie. Także natarcie klatki piersiowej spirytusem salicylowym potrafi zdziałać cuda. W ostateczności można sięgnąć po paracetamol, najlepiej ten w formie czopków.