Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciche godziny w sklepach dla osób autystycznych. Kto wprowadził, a kto planuje

Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
Na czym polegają akcje "ciche godziny"? W sklepach w określonym czasie nie są emitowane głośne reklamy ani komunikaty z megafonów, wyłączona zostaje też muzyka i dźwięk skanerów przy kasach, światła są przytłumiane, a telewizory wyłączane. Wszystko, by osobom autystycznym lub rodzicom z dziećmi z takim spektrum łatwiej było zrobić zakupy.
Na czym polegają akcje "ciche godziny"? W sklepach w określonym czasie nie są emitowane głośne reklamy ani komunikaty z megafonów, wyłączona zostaje też muzyka i dźwięk skanerów przy kasach, światła są przytłumiane, a telewizory wyłączane. Wszystko, by osobom autystycznym lub rodzicom z dziećmi z takim spektrum łatwiej było zrobić zakupy. Pixabay.com
Sklepy Auchan w całej Polsce wprowadzają „Godziny ciszy”. To specjalna akcja z myślą o osobach ze spektrum autyzmu. Inne sieci poważnie zastanawiają się nad takim udogodnieniem dla klientów.

Akcja pod nazwą "Godziny ciszy", to specjalnie wyznaczony czas na zakupy dla osób ze spektrum autyzmu. W tym wyznaczonym czasie na terenie hipermarketu są przyciemniane światła, nie są nadawane komunikaty, nie ma muzyki, a wszystkie telewizory są wyłączone.

Dodatkowo specjalna, uprzywilejowana kasa jest oddana do dyspozycji osób kupujących. Podobne działania podejmuje w tym czasie galeria handlowa przy hipermarkecie Auchan.

Skąd wziął się taki pomysł? Jak podaje sieć, to oddolna inicjatywa hipermarketu Auchan Częstochowa Północ, który w ramach współpracy z lokalnym Stowarzyszeniem “Daj mi czas” wprowadził ją w swoim sklepie na początku kwietnia z okazji Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie.

To Cię może też zainteresować

We Włocławku za kilka dni

- W ślad sklepu w Częstochowie poszły już inne placówki Auchan na przykład we Wrocławiu, w Gdańsku, w Radomiu, w Kielcach, w Rzeszowie, we Włocławku, w Lublinie, a kolejne sklepy naszej sieci stopniowo dołączają do akcji - podaje Dorota Patejko, dyrektor ds. komunikacji Auchan Retail Polska. - Jest ona bardzo pozytywnie odbierana przez klientów.

Każdy sklep Auchan, w swoim rytmie, wprowadza „Ciche godziny”. W Grudziądzu przeprowadzono akcję pierwszy raz w miniony wtorek. Od 11 czerwca, w każdy wtorek, w godzinach 15-17, będą one obowiązywały we Włocławku.

W Bydgoszczy w lipcu

Jak dodaje Dorota Patejko, dwa sklepy Auchan w Bydgoszczy również planują rozpoczęcie tej akcji. - Wierzę, że na początku lipca akcja zawita też do Bydgoszczy - zdradza rzeczniczka Auchan.

W innych krajach już to znają

Takie akcje wprowadziła już w 2017 roku sieć australijskich sklepów „Coles”. Postanowiła ona wyjść naprzeciw oczekiwaniom i wprowadzić w każdy wtorek w 66 placówkach, tzw. godzinę ciszy. W tym czasie w sklepach przygaszane są światła, wyłączana muzyka, nie ma także informacji wygłaszanych przez megafony. Wyciszone są skanery, a także nikt w tym czasie nie ustawia w rządkach wózków sklepowych, co czasem w dużym sklepie odbija się wielkim echem - podawał portal Mamadu.

Ponad rok temu oddział Lidla w Irlandii rozpoczął taką akcję w swoich sklepach.

W Polsce też zaczęto na to zwracać uwagę. Na początku kwietnia tego roku „ciche godziny” wprowadziła w Katowicach „Galeria Katowicka”. Mają obowiązywać w każdą sobotę, w godz. 9-11 - podał Business Insider. Od jesieni zeszłego roku w tej samej galerii funkcjonuje też „Pokój Wyciszenia” przeznaczony dla osób z obniżoną sprawnością funkcjonowania społecznego, wynikającą ze spektrum autyzmu.

Oni mają to w planach

Okazuje się, że Lidl w Polsce rozpatruje wprowadzenie takich ułatwień.

- Jesteśmy świadomi, że „ciche godziny” mogą pomóc wielu naszym klientom oraz ich rodzinom, dlatego aktualnie analizujemy wprowadzenie takiego rozwiązania do naszych sklepów - zapewnia Aleksandra Robaszkiewicz, menedżer do spraw komunikacji z Lidl Polska.

Tymczasem Carrefour Polska dostosował już pewne elementy na stałe.

„W ramach ułatwiania zakupów osobom ze szczególnymi potrzebami, oświetlenie w naszych sklepach włączone jest w kilkudziesięciu procentach, tak aby panowała w nich przyjemna atmosfera. Rozważamy wprowadzenie kolejnych udogodnień z myślą o klientach z autyzmem, o których będziemy informować na bieżąco - podało nam biuro prasowe Carrefour Polska.

Natomiast jak podaje Daria Tworek z biura prasowego Kaufland Polska Markety: "Na chwilę obecną nie mamy tego rozwiązania w naszych sklepach, lecz rozważamy jego wprowadzenie".

Salmonella w jajkach i sezamie, bakterie w kiełbasie, E. coli w serze... W kwietniu i maju 2019 GIS wydał nowe ostrzeżenia w sprawie groźnych dla zdrowia produktów. Główny Inspektorat Sanitarny w kwietniu i maju 2019 wydał nowe decyzje o wycofaniu znanych produktów ze sklepów. Sprawdź, których produktów należy unikać! Zgodnie z ostrzeżeniami GIS, wskazanych partii produktów nie należy spożywać.Których produktów dotyczą najnowsze ostrzeżenia GIS? I z jakiego powodu zostały wycofane ze sprzedaży? Informujemy na następnych slajdach >>>Czytaj koniecznie: Rakotwórczy składnik w popularnym produkcie! Firma wypłaca gigantyczne odszkodowania!Agro Pomorska odcinek 64

GIS ostrzega: Salmonella i inne bakterie w jedzeniu! Te prod...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska