OBEJRZYJ: Tych psów z toruńskiego schroniska nikt nie chce przygarnąć

Pochówki zwierząt - Od starożytności do dziś
Pochówki zwierząt znane są już od starożytności. Praktykowane w wielu kulturach niekoniecznie miały na celu upamiętnienie czworonogów. Składano je w ofierze dla bóstw, co potwierdzają liczne groby odkryte na Syberii czy w Izraelu. Dziś najwięcej cmentarzy dla zwierząt jest w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Co ciekawe, w bazie amerykańskiej marynarki wojennej na wyspie Guam utworzono cmentarz dla wojskowych psów, które swoje życie oddały w walce o wyzwolenie wyspy w 1944 roku. W nowożytnej Europie natomiast pierwszym cmentarzem dla zwierząt był ten na terenie Hyde Parku, otwarty w 1881 roku. Znany też jest cmentarz dla zwierząt założony w 1889 roku w Asnières, który służy do dziś. Podobnie było w Berlinie, gdzie cmentarz powstał jeszcze przed I wojną światową.

Grzebowiska w Polsce
I w Polsce takich miejsc pojawia się coraz więcej. Pierwszy cmentarz dla zwierząt domowych powstał w 1991 roku w Koniku Nowym pod Warszawą. Do lat 2000 najczęściej pochówku zwierząt dokonywano na terenach prywatnych – w domowych ogródkach, na działkach czy w lasach. Dziś jednak w obliczu prawa należy zwłoki poddać utylizacji lub pochować na grzebowisku, czyli właśnie cmentarzu dla zwierząt. Aktualnie w Polsce cmentarze dla zwierząt znajdują się w Gorzowie Wielkopolskim, Rakszawie, Ropczycach, Rzędzianach, Rybniku, Bytomiu, Pile, Kątach Wrocławskich, Halinowie, Gdańsku, Słupku, Szczecinie, Świnoujściu, Szymanowie pod Wrocławiem, Koniku Nowym pod Warszawą, a także 3 w województwie kujawsko pomorskim – w Bydgoszczy, Sicienku i Toruniu.
Tęczowy Las – cmentarz dla zwierząt w Toruniu
Toruńskie grzebowisko znajdujące się przy ul. Kociewskiej powstało w 2008 roku i od razu zaczęło cieszyć się popularnością wśród mieszkańców.
- Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie, w roku 2019 cmentarz został rozbudowany o kolejną działkę o powierzchni 4062 m2. Obecnie cmentarz zajmuje łączną powierzchnię 7680 m2 - informuje Noemi Olejarczyk, kierownik Biura Zarządu MPO.

Wzorowany na cmentarzach dla zwierząt, które znamy z popkultury, jest pełne drzew i alejek, wśród których można spacerować. Każdego dnia odwiedzane przez wiele osób, zarówno przez właścicieli pochowanych tam pupili, jak i tych, którzy chcą zobaczyć, jak takie miejsce wygląda w rzeczywistości. Otwarty jest codziennie od godz. 7.00 do 21.00. Opiekę nad cmentarzem sprawuje Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z.o.o.
Ile zwierząt pochowanych jest w Tęczowym Lesie w Toruniu?
Na chwilę obecną na cmentarzu spoczywa 2080 zwierząt, w tym: 1500 psów, 415 kotów, 98 królików, 1 mysz, 4 żółwie, 2 fretki, 9 chomików, 32 świnki morskie, 12 szczurków, 2 papugi, 5 szynszyli. W roku 2023 zostało pochowanych 171 zwierząt: 105 psów, 54 koty, 4 króliki, 7 świnek morskich, 1 papuga.

Ile kosztuje pochówek zwierzęcia w Tęczowym Lesie?
Usługa z prawem do kwatery na okres dwóch lat kosztuje:
- 204 złote za zwierzęta małe, czyli króliki, chomiki, świnki morskie, kanarki, szynszyle itp.,
- 468,01 złotych za pozostałe zwierzęta domowe, czyli psy czy koty.
Po upływie dwóch lat koszt ponowienia prawa do kwatery wynosi:
- 156 złotych za zwierzęta małe,
- 234 złote za pozostałe zwierzęta domowe.
Pochówek zwierzęcia odbywa się wyłącznie po wcześniejszym umówieniu terminu i odbywają się od poniedziałku do piątku w godz.8.00-18.00, a także w soboty w godz. 8.00-13.00. Usługa obejmuje pochówek zwłok zwierzęcych w kartonie bądź woreczku biodegradowalnym w wyznaczonym sektorze oraz miejscu, które oznacza się polnym kamieniem z pamiątkową tabliczką z imieniem zwierzęcia oraz datą pochówku. Klient we własnym zakresie może także:
- umieścić na miejscu nagrobek,
- umieścić zdjęcie pupila,
- zasadzić w pobliżu kwiaty bądź krzewy,
- postawić znicze bądź lampki solarne.

Odbiór zwłok zwierzęcych przez MPO Toruń
MPO Sp. z.o.o. oferuje także odbiór zwłok zwierzęcych od ich właścicieli za opłatą. Odbiór z posesji kosztuje 246 złotych. Za dodatkowy kilometr poza granicami miasta należy zapłacić 10,15 zł. Możliwe jest także dostarczenie zwłok do utylizacji do siedziby MPO. Koszt wynosi 98,40 zł od zwierzęcia. Ponadto spółka oferuje także przewiezienie zmarłego zwierzęcia na teren cmentarza za cenę 123 złote.
WIĘCEJ ZDJĘĆ Z TORUŃSKIEGO CMENTARZA DLA ZWIERZĄT ZNAJDZIESZ W GALERII:
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku: