Rolnicy muszą poczekać na dopłaty
Przypominamy, w komunikacie wydanym przez Komisję Europejską 8 marca 2022 roku widać wyraźnie, że rolnicy zostali ujęci jako grupa potrzebująca wsparcia w obliczu kryzysu cenowego. Plan zawiera zakres działań, które mają być wprowadzone jako odpowiedź na rosnące stawki energii, a także zakłada uzupełnienie zapasów gazu na najbliższą zimę.
W informacji nie zanegowano dopłat do nawozów, co oznacza, że sprawa jest dalej otwarta. KE zadeklarowała, że dalej będzie analizować wszystkie możliwe opcje środków nadzwyczajnych w celu ograniczenia skutków wysokich cen. Oznacza to, że rolnicy wciąż mają szansę na dopłaty.
– Komisja Europejska dała wymijającą odpowiedź w sprawie rekompensowania skutków wzrostu cen energii, aby wspierać energię odnawialną – ocenił wicepremier Henryk Kowalczyk.
Konkretne propozycje skierowane do KE
Szef resortu planuje szybkie opracowanie konkretnych propozycji, aby jak najszybciej móc uzyskać na nie zgodę KE. Wspomniał także o Europejskim Zielonym Ładzie i konieczności rewizji niektórych celów, np. kwestii wyłączania części gruntów z produkcji rolnej.
– Należy też zastanowić się nad przesunięciem terminu wdrażania ograniczeń w systemie nawożenia i ochrony roślin – dodał.
Problemy polskich hodowców
Podczas VII Międzynarodowego Forum Sektora Wołowiny w Warszawie najważniejszy punkt debat stanowią wyzwania, jakie stoją przed europejskim sektorem wołowiny. Dla polskich producentów istotne jest, jak unijne programy – Europejski Zielony Ład, strategia od pola do stołu czy plan strategiczny mogą wpłynąć na rozwój niskoemisyjnej produkcji żywca wołowego.
Jeszcze niedawno unijni ministrowie w większości skrytykowali pomysł zakazu promocji mięsa czerwonego. Sektor wołowiny jest bowiem kluczowym elementem rolnictwa i warto pochylić się nad innymi problemami, np. cenami produkcji.
– Rynek wołowiny jest od kilku lat rynkiem stabilnym, ale są też niebezpieczne czynniki, jak wzrost cen gazu, nawozów, które w konsekwencji doprowadzą do wzrostu cen żywności – zaznaczył Kowalczyk.
Resort rolnictwa zapewnia, że Europa ma zapasy żywności, które pozwolą zachować bezpieczeństwo żywnościowe, a przy okazji wyżywić rosnącą rzeszę uchodźców.
Źródło: MRiRW
