Co zrobić z azbestem? Za nami pierwsza ECO-Konferencja w Bydgoszczy!

Materiał informacyjny ECO-POL Pruszcz
Ponad 100 uczestników, 4 godziny inspirujących prelekcji, 120 minut dynamicznych dyskusji, tysiące pomysłów i opinii wymienionych w kuluarach – to „bilans” marcowej ECO-Konferencji, która odbyła się w bydgoskim hotelu Holiday Inn.
emisja bez ograniczeń wiekowych

Wydarzenie zorganizowane pod Patronatem Prezydenta Miasta Bydgoszczy przyciągnęło nad Brdę ponad stu specjalistów z dziedziny ochrony środowiska, przedstawicieli władz, samorządowców i innych opiniotwórczych środowisk.

Wśród uczestników ECO-Konferencji znaleźli się m.in.:

  • Izabela Drelich-Sikorska z Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Wydziału Efektywności Energetycznej Budynków Departamentu Gospodarki Niskoemisyjnej;
  • Halina Pomianowska, Dyrektor Wydziału Środowiska i Ekologii z Urzędu Miasta Torunia i Geolog Powiatowy Państwowej Inspekcji Pracy;
  • Iwona Karolewska, posłanka na Sejm RP;
  • Zbigniew Reniecki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu;
  • Andrzej Bugalski, p.o. Okręgowego Inspektora Pracy;
  • Bogusław Roszak, Zastępca Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego.

Ochrona środowiska, wyzwania w gospodarowaniu odpadami, trudnością związane z usuwaniem azbestu oraz cyfrowe rozwiązania, które w tym pomóc – to kluczowe tematy, na jakie rozmawiano w trakcie ECO-Konferencji.

-Do wszystkich, tak jak tu jesteśmy, apeluję: aby reagować, aby edukować siebie nawzajem, aby oddziaływać na innych, aby po pierwsze segregowali, a po drugie dokonywali świadomych wyborów, np. w trakcie codziennych zakupów wybierali papierową torbę a nie korzystali z tych plastikowych, iść w stronę szklanych opakowań, bo szkło oddajemy, szkło jest do odzysku. W interesie nas wszystkich jest abyśmy żyli w czystym kraju, w czystym środowisku. I tego Państwu oraz sobie życzę - mówił na konferencji Józef Blank, Burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego.

W programie wydarzenia znalazły się też prelekcje na temat:

  • „Azbest – wyzwania i strategie zrównoważonej gospodarki odpadami”
  • „Odpady komunalne a zrównoważony rozwój – wyzwania i możliwości”
  • „Program Oczyszczania Kraju z Azbestu Rada Programowa Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032”
  • "Wsparcie finansowe dla ekologicznych inicjatyw – omówienie aktualnych programów”
  • „ECO-Gmina – „Usuwanie wyrobów azbestowych z terenu Gminy Miasta Toruń”.

- ECO-Konferencja jest efektem mojego dialogu ze społeczeństwem w sprawie składowiska, które zbudowałem w naszym regionie. Odbyłem około 100 spotkań z mieszkańcami w tej sprawie. Rozmawiamy codziennie, przekonujemy edukujemy, uświadamiamy, pokazujemy nowości, technologie. Dzięki temu kończymy 20-sto lecie działalności ECO-POL Sp. z o.o. konferencją, na którą przyjechali przedstawiciele z Warszawy, z Sejmu i instytucji kontrolnych. Nikt nie wstydzi się tego, że na terenie województwa kujawsko-pomorskiego mamy jedno z największych składowisk azbestu w Polsce. Dialog jest tym wszystkim najważniejszy. Codziennie trzeba z ludźmi rozmawiać - przekonuje Dariusz Orzechowski, Prezes zarządu ECO-POL Sp. z o.o.

Cyfrowe rozwiązanie dla branży azbestowej

Organizator ECO-Konferencji zwracał uwagę, że branżę azbestową cechuje brak jednolitości legislacyjnej, m.in. przepisów transportowych. Także procedury postępowania nie są spójne, a rozproszenie i nierzetelność informacji – w połączeniu z błędami ludzkimi – sprawiają, że środowisko staje się bardziej skażone, a życie oraz zdrowie osób mających kontakt z azbestem – zagrożone. Dlatego konieczna stała się poprawa transparentności przepisów i jakości współpracy między organami kontrolnymi a osobami decyzyjnymi, jednostkami samorządu terytorialnego oraz firmami funkcjonującymi w sektorze gospodarowania odpadami.

Pomóc ma w tym zmiana ustawy azbestowej, nad którą trwają już prace w Ministerstwie. W usprawnieniu komunikacji pomoże natomiast ECO-aplikacja, zaprezentowana na konferencji przez p. Orzechowskiego oraz autorów oprogramowania z firmy Tisoft. Dzięki wspomnianej e-innowacji sprawne koordynowanie, wydajne kontrolowanie, transparentne informowanie przestanie być tak wielkim wyzwaniem w sektorze gospodarowania odpadami (w szczególności tymi z azbestem), stając się standardem i dobrą praktyką.

- Azbest to temat z dużym deficytem informacyjnym, stąd tak ważna jest edukacja w zakresie bezpieczeństwa w różnych grupach społecznych i budowanie szerokiej świadomości na temat szkodliwości włóknistego materiału. ECO-Konferencja w znaczący sposób dotykała tematu inspirowania ochroną środowiska młodego pokolenia, dlatego nie zabrakło na niej nauczycieli i wychowawców. Ich rola w kształtowaniu proekologicznych postaw oraz aktywizowaniu dzieci i młodzieży do podejmowania wyzwań związanych z ochroną zasobów naturalnych, zrównoważonym rozwojem czy zapobieganiem dalszemu ociepleniu klimatu jest nie do przecenienia - zwracają uwagę organizatorzy wydarzenia.

Więcej informacji na www.ecokonferencja.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska