Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej lisów w Inowrocławiu. Dobrze się u nas czują

Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki
Ten lis buszował w pobliżu ulicy Czamana na os. Lotniczym w Inowrocławiu
Ten lis buszował w pobliżu ulicy Czamana na os. Lotniczym w Inowrocławiu Zdjęcie nadesłane przez Czytelniczkę
Lisy nie tylko wpadają do Inowrocławia coś przekąsić. Coraz częściej to w naszym mieście "budują" swoje domy i "zakładają" rodziny.

Nasza czytelniczka w drodze do pracy, około godziny 9 rano, zrobiła zdjęcia lisa, który buszował w pobliżu ulicy Czamana na os. Lotniczym w Inowrocławiu. - Zobaczyłam jak z posesji wychodzi... lis. Trzymał w pysku jakiś łup. Gdybym nie była w aucie, pewnie wystraszyłabym się nie na żarty. Takie małe ostrzeżenie dla mieszkańców miasta, bo jak widać nie tylko na obrzeżach miast i w lasach grasują te zwierzęta - napisała Czytelniczka.

Gdy na szlaku spotkasz dzika, lisa albo wilka. Jak się zachować?

Jak informuje nas Wiesław Borkowski, lekarz weterynarii ze schroniska dla zwierząt, z roku na rok wzrasta liczba lisów grasujących w Inowrocławiu. - To tutaj znalazły swoje tereny łowieckie - tłumaczy pan doktor.

Lisy nie tylko wpadają do miasta coś przekąsić. Coraz częściej to w mieście "budują" swoje domy. Zamieszkują opuszczone działki, zaniedbane budowle, niedokończone budynki. Dobrze czują się również w centrum miasta, na terenach ogrodzonych boisk. - Wieczorami w tych miejscach lis ma ciszę i spokój. A gdy lis ma ciszę i spokój, to świetnie sobie radzi. Me też tu dobre warunki do rozmnażania - podkreśla Wiesław Borkowski.

Lisy najczęściej rozmnażają się na terenach ogródków działkowych. Pewna lisica, co ciekawe, wyprowadziła miot również pod budkami sklepowymi na targowisku Manhattan, gdzie w ciągu dnia przemieszczają się tłumy ludzi.

Quiz na Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Czy odpowiesz na te 10 pytań? Sprawdź!

Wzrasta liczba lisów, a wraz z nią liczba próśb o interwencję. - Ludzie widząc lisa kojarzą go z wścieklizną. Tymczasem ostatni potwierdzony przypadek wścieklizny u lisa w naszym województwie zanotowano w 2004 roku - podkreśla Wiesław Borkowski. Dodaje jednak, że lisy mogą roznosić grzybicę lub parwowirozę. A to może być groźne dla naszych psów. - Dlatego warto szczepić swoje czworonogi również na choroby zakaźne - przypomina pan doktor.

- Lis, gdy spotkamy się z nim oko w oko, ucieka. To jest jego naturalna reakcja. Każdy zdrowy lis przed nami ucieknie. Zaatakuje tylko i wyłącznie w sytuacji zagrożenia: gdy przez przypadek nadepniemy go śpiącego lub będziemy przebywali w pobliżu nory, w której są młode - tłumaczy Wiesław Borkowski.

Proponuje, by dzwonić po straż miejską tylko wtedy, gdy lis przed nami nie ucieka, nie ma połowy futra, gdy się przewraca lub gdy jest po kolizji. - Jeśli tylko przebiegł pod balkonem, to nie stanowi zagrożenia - podkreśla.

Przekonuje, że lisy przychodzą do nas, jak do stołówki. Zwierzęta te mają bowiem łatwy dostęp do pokarmu. - Niestety, wyrzucamy jedzenie przez balkon. Są to kości, sery, wędliny. Przyciągamy tym samym lisy na nasze osiedla - zauważa.

Od kilku tygodni ceny paliw idą w dół. Kierowcy już nie muszą głębiej sięgać do portfela, by zatankować samochód. Czy tendencja spadkowa na rynkach paliw utrzyma się?>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl

Paliwo tanieje! Kierowcy płacą coraz mniej za benzynę, olej ...

Pogoda na dzień + 2 kolejne dni (22 + 23-24.02.2018) | POLSKA

źródło: TVN Meteo/x-news)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska