Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy na szlaku spotkasz dzika, lisa albo wilka. Jak się zachować?

AGW
Wybierając się na wakacyjne leśne czy górskie wędrówki, możemy spotkać mieszkające tam zwierzęta. "Sarny, dziki, lisy, kuny, a w górach także wilki i niedźwiedzie nauczyły się obcować z człowiekiem", wskazuje GDOŚ i przypomina najważniejsze zasady.

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego np. na trasie do Morskiego Oka nie ma śmietników? Mogłyby zachęcać zwierzęta do zbliżania się do szlaków turystycznych. Co jakiś czas słyszymy o zwierzętach, które podchodzą do domostw - szukają łatwego w zdobyciu jedzenia. Chętnie korzystają też z tego, co zostawiamy po sobie w ich środowisku.

"Porzucone resztki żywności oraz wypełnione pojemniki na śmieci są dla nich łakomym kąskiem. Jednak te darmowe „paśniki”, zlokalizowane przy szlakach turystycznych i miejscach biwakowania, są dla zwierząt nie tylko źródłem pożywienia, ale i ogniskiem chorób i pasożytów", przestrzega Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Jeśli wybieramy się na wycieczkę do lasu, w góry czy nad rzekę, musimy pamiętać, że to my jesteśmy tam gośćmi i powinniśmy uszanować "mieszkańców", dla których jest to naturalne miejsce życia - zwierzęta i rośliny. Co szczególnie istotne? "Nie wolno niszczyć gniazd i nor, wybierać jaj oraz młodych, zabijać napotkanych zwierząt, znęcać się nad nimi ani zbierać okazów do kolekcji".

Pisaliśmy o tym kilkukrotnie i przypominamy raz jeszcze. Gdy na naszej trasie spotkamy ranne lub chore zwierzę, najlepszą formą pomocy będzie powiadomienie urzędu gminy, na terenie której się znajdujemy, tłumaczy GDOŚ. "Jeżeli wiemy, że znalezione zwierzę znajduje się pod ochroną można skontaktować się także z właściwą dla danego województwa regionalną dyrekcją ochrony środowiska".

Podstawowe zasady podczas spotkania ze zwierzęciem w lesie, w górach czy nad wodą:

  • Napotkane i zauważone zwierzę obserwuj nie płosząc go i zachowując odpowiedni dystans. Tak jak ludzie zwierzę ma swoje sprawy, a także troski – pozornie spokojne - może być agresywne i niebezpieczne.
  • Nie zmieniaj miejsca w którym żyje zwierzę i nie zabieraj go stamtąd.
  • Nie dokarmiaj. Karmiąc dzikie zwierzę, uczysz je zbliżania się do ludzi i w pewnym stopniu udomawiasz. Wówczas w trudnych chwilach może sobie ono nie poradzić. Pozwól zwierzętom samodzielnie zdobywać pokarm i decydować o swoim losie.
  • Resztki jedzenia, opakowania i inne śmieci wrzucaj do zamkniętych i dobrze zabezpieczonych koszy lub zabierz ze sobą, aby nie zaśmiecać niepotrzebnie środowiska.
  • Jeżeli nie chcesz nieproszonych gości na swojej posesji, takich jak kuny, lisy czy żmije, posprzątaj niepotrzebne sterty kamieni, desek itp. „Dzikość” posesji zachęca te zwierzęta do odwiedzin.

Źródło: GDOŚ

Gdy na szlaku spotkasz dzika, lisa albo wilka. Jak się zachować?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska