W Komendzie Powiatowej Policji odnotowano zwyżkę postępowań gospodarczych, duża ilość takich przestępstw to oszustwa w internecie.
- Bądźmy czujni! Bardzo często obserwujemy oszustwa na portalach takich jak OLX czy inne w połączeniu z Whatsappami - mówił radnym komendant Wiesław Gapa. - Oszuści podsyłają różne linki. Wchodząc w nie, tracimy nieraz oszczędności całego życia. Prowadzimy akcje informacyjne. Niestety, w ub. r. mieliśmy wzrost tych przestępstw z 81 na 161. To bardzo duży skok. Przestrzegam, żeby nie ufać i wszystko zawsze sprawdzać.
Komendant prosił też, byśmy kontaktowali się z policją, jeśli widzimy coś niepokojącego, coś, co nas trapi. Oczywiście można zadzwonić do dyżurnego policji i zgłosić sprawę. Ale są też trzy kanały kontaktowe. Pierwszy to numer 112. Nie trzeba podawać nawet swoich danych - zgłoszenie może być anonimowe. - Dla nas są to niezwykle cenne informacje, jeżeli wiemy, że coś się dzieje - podkreślił komendant. - Może szybko patrol podjechać, by zapobiec albo chwycić sprawców na gorącym uczynku. Jeżeli się rozejdą, jeżeli opuszczą to miejsce, to możemy szukać wiatru w polu.
Moja komenda i Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Drugi sposób powiadamiania to aplikacja "Moja komenda", za pośrednictwem której można dodzwonić się bezpośrednio do dzielnicowego i porozmawiać na różne tematy. Dzielnicowy w ten sposób udzieli nawet porady prawnej.
Trzeci sposób to Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Na stronie internetowej Komendy jest zakładka. Można. również anonimowo, zaznaczyć zgłoszenie - czy złą organizację ruchu, czy to zagrożenie, czy jakieś inne problemy.
Każdy taki sygnał jest weryfikowany. Policjanci mają na to pięć dni. - Mieszkańcy powiatu tucholskiego są bardzo aktywni w zgłaszaniu spraw przez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa - informuje Gapa. - Jedni z najbardziej aktywnych w województwie. Najczęściej zgłaszanymi problemami są przekraczanie prędkości, złe parkowanie i zła infrastruktura drogowa.
Mieszkańcy, informując o złej infrastrukturze drogowej, nie zawsze mają na myśli tylko fatalną jakość dróg. Mają też swoje propozycje - na przykład, by rondo gdzieś zbudować. Policjanci przesyłają te uwagi do właściwych urzędów. w
Komendant podkreśla, że w wielu przypadkach udaje się naprawić zgłoszoną złą infrastrukturę drogową i inne zagrożenia.
Co istotne, w ponad 50 proc. policjanci potwierdzają zasadność zgłoszeń w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. - To bardzo cenne narzędzie. Jesteśmy wdzięczni, że ktoś nas anonimowo chce powiadomić. - mówi Wiesław Gapa.
