https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czas skończyć z wyzyskiem - apelowali działacze podczas Dnia Sprawiedliwego Handlu

Ewelina Kwiatkowska
fot. MM Wrocław
Do Torunia przyjechali goście z Afryki. Okazją był - organizowany u nas po raz czwarty - Dzień Sprawiedliwego Handlu. - Pod podejrzanie tanimi produktami może się kryć wyzysk robotników - podkreślają zgodnie działacze.

www.pomorska.pl/torun

Więcej informacji z Torunia znajdziesz na stronie www.pomorska.pl/torun

Jakie są zasady sprawiedliwego handlu? Przede wszystkim: sprawiedliwe płace dla pracowników fabryk i niewykorzystywanie dzieci. - O pewnych sprawach trzeba dużo i głośno mówić - stwierdzają toruńscy działacze.

- Nam, jako konsumentom trudno patrząc na spódnicę zastanawiać się, czyje ręce to szyły - mówi Anna Paluszek, koordynatorka projektu "Modnie i Etycznie" w Polskiej Akcji Humanitarnej. - Chcemy informować konsumentów o tym, jakie mają alternatywy w stosunku choćby do tanich ubrań czy kawy. Musimy pamiętać o ludziach, którzy kryją się za tymi ubraniami, kawą. Czas zacząć domagać się od firmy, inwestorów, by działali w sposób sprawiedliwy.

W Toruniu gościła m.in. znana działaczka na rzecz praw pracowniczych w fabrykach odzieżowych - Beaty Zibula z RPA: - W południowej Afryce nie jest tak źle jak w innych krajach. Na przykład - Chinach, Malezji czy Indiach. Sytuacja się poprawiła.

Jeśli nie chcemy dorabiać nieuczciwych przedsiębiorców - możemy wybierać produkty oznaczone certyfikatem Fairtrade.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska