https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy kara śmierci może powrócić?

Rozmawiał ADAM WILLMA [email protected]
Dr Krzysztof Pietrowicz
Dr Krzysztof Pietrowicz archiwum
Raczej nie. Taka walka miałaby sens, gdyby rozgorzała w kontekście głośnego medialnie wydarzenia. Rozmowa z doktorem Krzysztofem Pietrowiczem, socjologiem z UMK.

- Odkurzenie szubienicy przez Jarosława Kaczyńskiego to otwarcie nowego pola walki?

- Raczej nie. Taka walka miałaby sens, gdyby rozgorzała w kontekście głośnego medialnie wydarzenia. Na przykład zbrodni w Norwegii, w której konsekwencje grożące zabójcy nie są adekwatne do kary, jaka może go spotkać. Tu nie chodzi raczej o pozyskanie nowego elektoratu, ale o jasny komunikat dla własnych wyborców, o ideową deklarację - że pamiętamy o obietnicach. Nie bez znaczenia jest pojawienie się na scenie politycznej nowej opcji politycznej Zbigniewa Ziobry.

Toruń bez cenzury. Jak wyglądało życie kata?
- Prawo i Sprawiedliwość znaczy sporny teren?

- Nazwijmy to sygnałem wyprzedzającym. Gdyby Zbigniew Ziobro chciał teraz wystąpić z podobną deklaracją, zostanie ona uznane za coś wtórnego. Gdyby natomiast Ziobro chciał kontestować twarde stanowisko Prawa i Sprawiedliwości, nadwyrężyłby mit szeryfa, który nie cofa się przed surowym karaniem. A tak jest postrzegany przez część swoich sympatyków.

"Ziobryści" tworzą własny klub

- Wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego spotkała się z negatywnym odzewem w środowiskach katolickich. Czy się nie zagalopował?

- Nie sądzę. Ta wypowiedź w niedługim czasie zostanie zapomniana, również przez środowiska katolickie. Nie była to zresztą wypowiedź kierowana do katolickich intelektualistów. Prezes PiS wie dobrze, ze koncepcja kary śmierci cały czas jest w polskim społeczeństwie bardzo popularna i zapewne w najbliższym czasie niewiele się w tej kwestii zmieni.

- Dziś okazuje się, że możliwe są scenariusze, które jeszcze kilka lat temu zaliczano do marnej futurologii. Być może również kara śmierci powróci jako pomysł na wymierzanie sprawiedliwości?

- Teraz wydaje się to abstrakcyjne, ale prawo jest zawsze stanowione przez ludzi. Kontekst prawa międzynarodowego też nie jest ustalony raz na zawsze. To, co wydaje się trwałe i niezmienne po jakimś czasie ulega zmianie. Pamiętajmy, że ważnym punktem odniesienia są dla nas nadal USA - kraj cywilizacji zachodniej, w którym kara śmierci nadal jest praktykowana w większości stanów. Dotychczasowa historia ludzkości nie pozwala przewidywać zaprowadzenia idealnego ładu na Ziemi i wielokrotnie obserwowaliśmy upadek idei zwycięskiego postępu. Ostatnim tego typu popularnym optymistą był Francis Fukuyama na początku lat 90. Nie wykluczam, że w przyszłości kara śmierci powróci, ale nie sądzę, aby miało się tak stać w najbliższym czasie.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

n
nek
Jestem za,bez dyskusji
m
mały
na moje, może powrócić już od jutra, i możecie śmiało zrobić głosowanie, pośród POLAKÓW NA CAŁĄ POLSKĘ CZY NA TO SIĘ ZGADZAJĄ I SZCZERZE POWIEM ŻE JUŻ DZIŚ ODDAJE GŁOS I WRESZCIE MOŻE PRZESTANĄ MORDOWAĆ DZIECI, ITD, ITD, PRZEDE WSZYSTKIM TYCH CO DZIECI MORDUJĄ PEWNIE BYŁO BY DLA NIE KTÓRYCH PRZESTROGA JAK POWIESZĄ JEDNEGO JUŻ JUTRO WCALE BY NIE BYŁO ŻAL GNOJA,
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska