Posiedzenie komisji
Posiedzenie komisji
1 marca br. o godz. 14.30 w Sejmie odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka poświęcone planom reorganizacji sądów w Polsce - o które wnioskował poseł
Łukasz Zbonikowski.
Od kilku tygodni wiele się mówi we Włocławku o rzekomej likwidacji Sądu Okręgowego. Stanowisko w tej sprawie zajęli m.in. prezydent Andrzej Pałucki, parlamentarzyści, m.in. Łukasz Zbonikowski (PiS), kluby radnych SLD - miejskich i wojewódzkich.
Czytaj też: Co włocławianie myślą o zamiarze likwidacji Sądu Okręgowego
- Odnoszę wrażenie, że niektóre środowiska polityczne próbują ubić na tym kapitał - mówi poseł PO Marek Wojtkowski. - To bulwersuje, bo informacja o rzekomej likwidacji Sądu Okręgowego jest po prostu nieprawdziwa - dodaje poseł. Skąd zatem się wzięła?
Czytaj też: Poseł Zbonikowski chce nadzwyczajnego posiedzenia Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka
Zdaniem posła ma ona związek ze zmianami jakie mają zostać wprowadzone w strukturze sądownictwa. Jednak te, na obecnym etapie dotyczą jedynie jednostek sądowych szczebla rejonowego.
Czy zatem obawy związane z likwidacją włocławskiego sądu okręgowego są zupełnie nieuzasadnione? Poseł Wojtkowski przekonuje, że tak. Na dowód mówi o niedawnej rozmowie, jaką odbył w tej sprawie z Jarosławem Gowinem, ministrem sprawiedliwości. - Nie rozumiem, czemu inni nie zasięgnęli informacji u źródła - dodaje.
Czytaj też: Prezydent Pałucki pisze do premiera, prezydenta RP, ministra sprawiedliwości
Jego słowa potwierdza biuro prasowe ministerstwa. - Obecnie nie są prowadzone prace legislacyjne dotyczące znoszenia sądów okręgowych, w tym jednostki z siedzibą we Włocławku - stanowczo zapewnia Wioletta Olszewska z wydziału informacji Ministerstwa Sprawiedliwości.
Pewne są natomiast zmiany w strukturze sądów rejonowych. Obecnie pod uwagę brana jest likwidacja sądów rejonowych w Lipnie, Aleksandrowie, Rypinie i Radziejowie.
Jak przekonuje rząd reorganizację trzeba przeprowadzić ze względu na konieczność wprowadzenia oszczędności. Ma ona polegać na tym, że sądy rejonowe, które rozpatrują małą ilość spraw zostaną przekształcone w wydziały innych, większych sadów rejonowych.
Czytaj e-wydanie »