Od ubiegłego poniedziałku (4 maja), jak już informowaliśmy, sępoleńska biblioteka może wreszcie otworzyć swoje drzwi dla mieszkańców. Oczywiście, przy zachowaniu wszelkich procedur bezpieczeństwa. Czytelnicy mają dostęp jedynie do wypożyczalni dla dorosłych i dziecięcej. Niestety, nie ma dostępu do całego księgozbioru, na przykład czasopism, czytelnie i pracownie komputerowe są zamknięte. Najważniejsze jest jednak to, że można wypożyczać i zwracać książki. Po pierwszych dniach widać, że mieszkańcom brakowało dostępu do bibliotecznych zbiorów.
- Czytelnicy, gdy nas odwiedzili, mówili, że bardzo się stęsknili, że trudno im się żyło bez książek – chwali mieszkańców dyrektorka biblioteki Grażyna Kędzierska. - W pierwszych dwóch dniach odwiedziło nas prawie 150 osób, które wypożyczyło 450 książek, a zwróciło nam 470 egzemplarzy. Obsługa szła bardzo sprawnie. W tym czasie bibliotekarze pracowali intensywnie – podkreśla.
Czytelnicy bardzo się stęsknili. Trudno im się żyło bez książek - mówili.
Grażyna Kędzierska. dyrektor Biblioteki Publicznej w Sępólnie Krajeńskim
W kwarantannie jak ludzie
Przychodząc do biblioteki, najlepiej mieć ze sobą listę pozycji do wypożyczenia bądź wcześniej zamówić książkę w katalogu on-line, telefonicznie lub mailowo, by uniknąć zbyt długiego wyczekiwania w kolejce. Zalecenie jest związane również z tym, że czytelnik nie ma bezpośredniego dostępu do półek z księgozbiorem. Książkę podaje wyłącznie bibliotekarz. Te zwrócone przechodzą 10-dniową kwarantannę. Taki też status książka ma w katalogu on-line.
Zobacz też:
Książkę można już wypożyczyć
- Przypominam też naszym czytelnikom, że książkę można też czytać w internecie. Dokupiliśmy dostęp do książek elektronicznych. Niestety, liczba kodów jest ograniczona, dlatego działa zasada „kto pierwszy zarezerwuje, ten lepszy”. Kod dostępu zainteresowanym na platformę LEGIMI przyślemy mailem – zachęca dyrektorka biblioteki. - Muszę jednak przyznać, że mimo nowoczesności książka papierowa ma u nas więcej zwolenników – podkreśla w rozmowie z nami Grażyna Kędzierska.
Mimo nowoczesności książka papierowa ma u nas więcej zwolenników.
Grażyna Kędzierska
Procedury sanitarne przechodzą zarówno bibliotekarze, jak i odwiedzający książnicę. Obowiązuje dezynfekcja rąk, noszenie maseczek, rękawiczek, a w kolejce zachowanie bezpiecznej dwumetrowej odległości. W pomieszczeniu mogą przebywać jednocześnie trzy osoby. Ze względu na ograniczenia w działalności bibliotek, do końca czerwca sępoleńska biblioteka nie będzie pobierać kar za przetrzymywanie książek. Wypożyczalnia główna oraz filia przy urzędzie miejskim czynne są od godz. 9 do 17.
