Z tej oferty skorzystała dzisiaj między innymi pani Wanda. Kobieta przez rok na zlecenie toruńskiej firmy legalnie pracowała w Niemczech. Teraz tamtejszy urząd celny posądza ją o pracę na czarno i wymaga zapłacenia kilkuset euro kary.
- Próbują udowodnić, że firma, w której pracowałam jest niemiecka i w związku z tym musiałam mieć pozwolenie na pracę. Jestem zrozpaczona, bo mam wszelkie dokumenty potwierdzające moją uczciwość, a niemiecki urząd celny i tak domaga się zapłaty 300 euro, sugerując, że pracowałam nielegalnie. Mam nadzieję, że ktoś mi tu doradzi, co robić - mówi zdenerwowana kobieta.
Pani Wanda to jedna z kilkunastu osób, którym udało się dzisiaj porozmawiać ze specjalistami. - Zainteresowanie akcją jest bardzo duże -przyznaje Elżbieta Kłosowska, pedagog z Toruńskiego Stowarzyszenia Aktywności Społecznej, dyżurująca w Sądzie Rejonowym w Toruniu.
- Przychodzą osoby z różnymi problemami, od ofiar przemocy w rodzinie, przez tych, którzy niefortunnie zaciągnęli kredyty, po ludzi, którzy uginają się pod zawiłymi procedurami urzędniczymi. Nie każdemu udaje się pomóc od ręki, bo niektóre sprawy ciągną się nawet od kilkunastu lat. W takich sytuacjach umawiamy się na kolejne spotkanie. Większość ludzi wychodzi stąd z poczuciem, że ich problem można rozwiązać.
Na pomoc w ramach akcji można liczyć do końca tygodnia. W Sądzie Rejonowym przy ul. Fosa Staromiejska specjaliści będą doradzać: we wtorek od godziny 12.00 do 18.00, od środy do piątku od godziny 9.00 do 18.00, a w sobotę od godziny 13.00 do 15.00.
Do piątku dyżurują też prokuratorzy w Prokuraturach: Okręgowej oraz Rejonowej Toruń Centrum Zachód i Toruń Wschód przy ulicy Grudziądzkiej. We wtorek będą dostępni od godziny 8.00 do 17.00, a od środy do piątku od godziny 8.00 do 15.30.