Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Decyzja zapadła - lokal wyborczy będzie w Dąbrówce

(aj)
Głosami radnych klubu Wspólnoty Samorządowej, czyli głównie PO udało się zablokować zmiany siedzib komisji wyborczych.

Przypomnijmy, że Maria Malczewska (radna i sołtys Świerkówca) oraz Marzanna Nowicka (sołtys Olszy) złożyły petycje z podpisami mieszkańców do burmistrza. Prosili w nich o przeniesienie lokalu wyborczego ze świetlicy wiejskiej w Dąbrówce do gimnazjum w Mogilnie. Tłumaczyli, że do Dąbrówki jest im trudno dojechać. Sołtys Dąbrówki, Stanisław Radtke mówił, że o petycji mieszkańców Olszy i Świerkówca dowiedział się po fakcie. Wcześniej nikt nie zgłaszał zastrzeżeń co do ulokowania lokalu wyborczego w Dąbrówce. Stanisław Radtke napisał własną petycję, broniąc lokalizacji obwodowej komisji wyborczej. W piątek na nadzwyczajnej sesji radni dyskutowali nad przeniesieniem lokalu z Dąbrówki do gimnazjum. Mieli także zadecydować o przeniesieniu lokalu dla części Mogilna - obwodowa komisja nr 5 (m.in. ul. 900-lecia, Brodowskiego, Niewiadomskiego, Zbożowa, Łuczaka) ze szkoły nr 2 do szkoły "trójki" oraz zmianie siedziby lokalu dla Chabska i Wyrobków z "trójki" do SP nr 2. Jednak tylko sprawa przeniesienia lokalu z Dąbrówki wzbudziła emocje i burzliwą dyskusję radnych.

- Odkąd jestem sołtysem wciąż mieszkańcy Świerkówca głosowali w innym miejscu - mówiła Maria Malczewska podczas sesji.

Zdaniem pani sołtys dla mieszkańców do przyjęcia była lokalizacja w SP nr 3. Jednak teraz nie godzą się na pomijanie i wyznaczanie lokalu wyborczego na obrzeżach gminy, czyli w Dąbrówce. Zdaniem Pawła Molendy propozycja, aby lokal dla Dąbrówki, Olszy i Świerkówca był w gimnazjum jest najbardziej sprawiedliwa.
Teresa Kujawa, przewodnicząca rady miejskiej mówiła, że obawia się petycji od kolejnych mieszkańców niezadowolonych z miejsca głosowania.

- Boję się, że zmiana wywoła lawinę petycji - mówiła

Łukasz Drzazgowski już zapowiadał, że część mieszkańców osiedla zachodniego w Mogilnie także chciałaby głosować bliżej domów. Także mieszkańcy Czarnotula, którzy głosują w Strzelcach chcieliby, aby lokal wyborczy był w ich wsi. Maria Malczewska przekonywała, że Świerkówiec jest pomijany i to mieszkańców boli. Nie udało się jej jednak przekonać większości radnych. 9 osób opowiedziało się za zmianą siedzib lokali wyborczych, 11 było przeciw.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska