Jak czytamy w projekcie ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej autorstwa MSWiA – ważną i oczekiwaną społecznie częścią regulacji jest kwestia obiektów zbiorowej ochrony, którymi są:
- budowle ochronne - schrony i ukrycia,
- miejsca doraźnego schronienia.
Schronienia (nie można ich mylić z odpornymi na wstrząsy i działanie broni masowego rażenia schronami) mają powstawać w podziemnych garażach wielostanowiskowych, w budynkach użyteczności publicznych oraz w budynkach biurowych o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym.
By takie miejsca mogły powstać, deweloperzy będą musieli uwzględnić m.in. dodatkowe wymagania dotyczące ewakuacji i zabezpieczenia przeciwpożarowego, co może stanowić pewne wyzwanie logistyczne.
Budowa schronień oznacza też większe nakłady finansowe, jak również dłuższy czas realizacji projektów. Najważniejsze jednak jest to, że spełnienie tych wymogów znacząco zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców w sytuacjach kryzysowych (nie tylko wojennych, ale także związanych z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi).
Deweloperzy chcą dialogu
Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD) wystosował apel do ministra spraw wewnętrznych i administracji o pilne wprowadzenie zmian w projektowanych przepisach i podjęcie dialogu z przedsiębiorcami.
PZFD doskonale rozumie potrzebę podniesienia poziomu ochrony ludności i wypracowania właściwych regulacji w tym zakresie, dostrzega również pole do współpracy sektora publicznego z prywatnym, ale współpraca ta powinna być oparta na transparentnych, partnerskich i racjonalnych zasadach.
Tymczasem – jak zauważa PZFD - projektowane przepisy ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej (UD70) oraz rozporządzenia w sprawie warunków technicznych i warunków technicznych użytkowania budowli ochronnych (MSWiA949) zawierają rozwiązania, których wdrożenie jest nierealne w zakładanym przez projektodawcę czasie i które nakładają niewspółmierne obowiązki. Tak bowiem należy określić sytuację, kiedy to państwo decyduje, że koszty tworzenia systemu obrony przenieść może na prywatnych przedsiębiorców.
To też może Cię zainteresować
W projekcie nie zawarto przepisów przejściowych, poza ogólnym terminem, że przepisy mają wejść w życie po 30 dniach od ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Brak właściwych przepisów przejściowych spowoduje, że w IV kwartale 2024 r. i I kwartale 2025 r. nie będą składane wnioski o pozwolenia na budowę budynków wielorodzinnych z uwagi na to, że cały rynek będzie zmuszony przeprojektowywać planowane inwestycje i dostosowywać się do nowych regulacji. Aby uniknąć paraliżu konieczne jest wprowadzenie vacatio legis wynoszącego co najmniej 6 miesięcy.
Skutek jest oczywisty – mieszkania zdrożeją
Zdaniem Krzysztofa Tętnowskiego, prezesa zarządu Tętnowski Development, to państwo powinno w całości gwarantować rekompensatę kosztów budowy miejsc doraźnego schronienia. Inaczej skutkować to będzie znacznym wzrostem cen nieruchomości.
Obecność schronu w inwestycji może jednak stanowić istotny atut dla potencjalnych nabywców mieszkań.
- Kluczowe aspekty techniczne obejmują odpowiednią wentylację, izolację akustyczną i termiczną, a także systemy zasilania awaryjnego. Dzięki tym rozwiązaniom, schrony nie tylko spełniają swoje podstawowe funkcje ochronne, ale również stają się wszechstronnymi przestrzeniami użytkowymi, które podnoszą wartość całej inwestycji – powiedział Piotr Koszyk, członek zarządu Q3D Contract.
Wprowadzenie schronów może również stymulować innowacje w branży budowlanej, prowadząc do rozwoju nowych technologii i materiałów budowlanych. Ostatecznie, choć wyzwania są znaczące, korzyści płynące z podniesienia standardów bezpieczeństwa, mogą przeważyć nad kosztami, przynosząc długoterminowe zyski zarówno dla deweloperów, jak i mieszkańców.
Na razie gotowa jest aplikacja
W projekcie ustawy MSWIA wymienia się także centralną ewidencję obiektów zbiorowej ochrony. Ta już funkcjonuje i można ją znaleźć na stronie internetowej KG PSP w zakładce pn. Miejsca doraźnego schronienia – aplikacja "Schrony".
W ewidencji gromadzi się dane o istniejących schronach i ukryciach, planowanych miejscach organizacji miejsc doraźnego schronienia i obiektach potencjalnie przydatnych do przystosowania na tymczasowe miejsca doraźnego schronienia.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?