Długoterminowa prognoza pogody - październik 2023
W Bydgoszczy i Toruniu średnia temperatura w tym miesiącu waha się między 7,9 a 9,9 stopni Celsjusza i z prognozy wynika, że będzie wyższa. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w październiku powinna zawierać się w zakresie normy. W Toruniu ta norma to 17,6 mm – 39,9 mm.
Długoterminowe prognozy pogody na kolejne miesiące zobaczysz w poniższej galerii.
Długoterminowa prognoza pogody - listopad i grudzień 2023
W Listopadzie temperatura nie ma odbiegać od normy, natomiast suma opadów ma być wyższa. W dwóch największych miastach naszego regionu średnia temperatura w listopadzie zawiera się między 3,6-5,1 stopni Celsjusza (będzie w normie), zaś opadów między 26,2 a 39,0 mm (spadnie więcej).
To też może Cię zainteresować
W Grudniu prognozuje się przekroczenie norm temperatury i opadów – będzie cieplej i bardziej mokro. W Bydgoszczy i Toruniu średnia temperatura zawiera się między - 0,1 a 1,9 stopnia Celsjusza, zaś opady wynoszą 27,7 – 42,2 mm i obie te wartości mają być przekroczone.
Eksperymentalna prognoza pogody - styczeń 2024
Przygotowano także eksperymentalną prognozę pogody na styczeń. Wynika z niej, że w całej Polsce, w tym w regionie, średnia miesięczna temperatura powietrza powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej, zaś suma opadów powyżej.
Dla Bydgoszczy i Torunia średnia styczniowa temperatury to – 2,2 – 0,5 stopni Celsjusza, natomiast średnia opadów 23,9 – 38,0 mm.
Prognoza obarczona jest dużą niepewnością
Opracowując końcową prognozę miesięczną, IMGW-PIB wykorzystuje własne autorskie modele IMGW-Reg i IMGW-Bayes oraz wyniki modeli NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) i ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts).
Autorzy zastrzegają jednak, iż prognozy długoterminowe obarczone są dużą niepewnością i mogą się od siebie różnić.
Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych.
