Niniejszym składam na Pani ręce mój "wielki skarb". Jest nim pięć bardzo dawnych fotografii Franciszka Becińskiego, mojego autorstwa. Zostały one wykonane w jego domu w Pilichowie... Jestem do nich bardzo przywiązana, lecz wiem, że wyeksponowanie ich w Państwa Bibliotece przybliży czytelnikom osobę wielkiego poety - podpisała: Wanda Szkulmowska.
Takie pismo i wspomniane pięć fotografii poety otrzymała Danuta Wielgosz, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Blbloteki Publicznej im. Franciszka Becińskiego w Radziejowie.
Kim był Franciszek Beciński - wie o tym z pewnością wielu czytelników naszej gazety. Kim jest Wanda Szkulmowska?
Od kilkudziesięciu lat jest promotorem sztuki i tradycji ludowej naszego regionu. Jej celem były popularyzacja sztuki ludowej i wsparcie dla twórców, którzy dzięki stworzonemu nowatorskiemu systemowi promocji i mecenatu opartego na stypendiach mogli prezentować dorobek podczas regionalnych i indywidualnych wystaw. Jest autorką wielu artykułów i publikacji poświęconych sztuce ludowej.
- Wanda Szkulmowska mimo, że od wielu lat jest na emeryturze nadal cieszy się wśród etnografów naszego regionu oraz twórców ludowych zrzeszonych w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych wielkim autorytetem i honorami. Dowodem tego był hołd, jaki został jej złożony podczas kolejnych obchodów "Jesieni na Pałukach", obchodzonych po raz 44 w Żninie - mówi Danuta Wielgosz. - Tamże pani Wanda Szkulmowska przekazała dla naszej biblioteki swój, jak to określiła "wielki skarb", pięć zdjęć Franciszka Becińskiego swojego autorstwa wykonanych w okresie zbierania przez młodą polonistkę materiałów do pracy magisterskiej.
Fotografie uzupełnią kolekcję poświęconą patronowi radziejowskiej biblioteki i stanowią ważny dokument ikonograficzny zbiorów regionalnych.
Tych oczywiście w radziejowskiej bibliotece nie brakuje. To prace Franciszka Becińskiego, utwory wydane przed i po wojnie, poezje,
cenne rękpopisy. Także publikacje i opracowania o samym poecie, w tym kilka studenckich prac dyplomowych.
